Jubileusz parafii w Szamocinie

„Kościół nie jest sklepem, nie jest instytucją pozarządową czy charytatywną, ale jest posłany, by nieść Chrystusa i Jego Ewangelię. To istota Kościoła, to istota każdej parafii” – mówił 30 kwietnia w Szamocinie abp Wojciech Polak dopowiadając za papieżem Franciszkiem, że Kościół, który nie niesie Chrystusa to Kościół martwy.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył jubileuszowej Mszy św. z okazji 100-lecia miejscowej parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych. Wspólnotę powołał do istnienia w 1922 roku pierwszy prymas odrodzonej Polski kard. Edmund Dalbor. Leżała wówczas i przez następne dziesięciolecia w granicach archidiecezji poznańskiej. Od 2004 roku przynależy do archidiecezji gnieźnieńskiej i coraz śmielej – jak zauważył w HOMILII Prymas – wpisuje się w jej wielowiekowe, świętowojciechowe dziedzictwo.

„Z tych stuletnich korzeni wyrosło – jak dziś widzimy i Panu Bogu dziękujemy – piękne drzewo. Wyrosła żywa wspólnota wiary. Wyrosło chrześcijańskie życie ludzi tutaj żyjących i modlących się” – podkreślił abp Polak, prosząc za wstawiennictwem św. Wojciecha i patronki parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych o nadzieję, wiarę i odwagę do bycia świadkami Chrystusa.

Jak przypomniał, to jest właśnie istota Kościoła, istota każdej parafii – nieść Chrystusa i Jego Ewangelię. Kościół nie niesie przecież samego siebie. Czy jest mały czy wielki, słaby czy silny niesie Jezusa i musi być jak Maryja, która po zwiastowaniu poszła do Elżbiety, niosąc pod sercem Jezusa. „Gdyby zdarzyło się, że Kościół nie niesie Jezusa, byłby to Kościół martwy” – stwierdził słowami papieża Franciszka Prymas.

Nawiązując dalej do postawy Matki Bożej, która szamocińskiej parafii patronuje i na której przybycie w znaku Jasnogórskiego Obrazu wspólnota oczekuje, abp Polak podkreślił, że uczy nas Ona zawierzenia, zaufania i słuchania Boga. Nie chodzi jednak o jakieś powierzchowne słuchanie, ale o uważne wsłuchiwanie się w Boży głos i Bożą wolę.

„Kościół jest miejscem, by tak jak Maryja słuchać” – podkreślił Prymas.

„Słuchać Boga i siebie nawzajem”.

„Wsłuchiwać się też w wydarzenia, aby odkrywać ich sens, bo to właśnie przez nie Bóg do nas mówi”.

„Trzeba więc być gotowym i chętnym do słuchania i przyjmowania tego głosu Boga. Trzeba być otwartym na perspektywy, które On nam ukazuje. Trzeba być uważnym na drogi, którymi sam pragnie nas prowadzić” – wskazał abp Polak dodając, że jedną z nich jest dziś niewątpliwie droga braterstwa i solidarności, pragnienia dobra, prawdy i sprawiedliwości. Ten bowiem kto nie żyje w braterskiej bezinteresowności czyni ze swego życia zachłanny handel, zawsze odmierzając to, co daje i co otrzymuje w zamian.

Maryja – mówił dalej abp Polak – uczy nas także rozeznawania i podejmowania decyzji. Jej pytanie w chwili Zwiastowania: „jakże się to stanie?” to nie brak wiary, ale pragnienie pojęcia wszystkich wymogów Bożego planu, jego różnych aspektów, by swoją współpracę uczynić pełniejszą i jeszcze bardziej odpowiedzialną. Jej odpowiedź: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa” to TAK wyrażające pełną ufność i całkowitą dyspozycyjność względem woli Boga.

„Ona jest matką naszego TAK w Kościele. Jest matką naszego TAK w tej parafii. Chciejmy to TAK za Nią naszym życiem powtórzyć” – prosił na koniec Prymas Polski.

Jubileuszowe obchody rozpoczęła modlitwa w kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych, skąd z towarzyszeniem orkiestry i pocztów sztandarowych wszyscy przeszli do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie celebrowana była uroczysta liturgia. Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali księża posługujący w parafii obecnie i w przeszłości. W uroczystościach wraz z parafianami uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz, zaproszeni goście, osoby konsekrowane, członkowie wspólnot i stowarzyszeń. Za obecność i wspólną modlitwę  wszystkim dziękował proboszcz szamocińskiej parafii ks. Krzysztof Madecki. Obok zacnego jubileuszu stulecia parafii upamiętniono także ósmą rocznicę ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem Szamocina, co miało miejsce 1 maja 2016 roku.

Parafia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych erygowana została 1 grudnia 1922 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Edmunda Dalbora. W dekrecie napisał: „Wszystkim, których to dotyczy czynimy wiadomym i rozporządzamy, co następuje: Aby ułatwić mieszkańcom Szamocina i okolicy spełnienie obowiązków religijnych, tworzymy niniejszym z dniem 1 grudnia Roku Pańskiego 1922 samodzielną i niezależną parafię rzymskokatolicką w miasteczku Szamocin, w Dekanacie Czarnkowskim, w Archidiecezji Poznańskiej pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Wspomożenia Wiernych”.

B. Kruszyk KAI
Fot. Parafia w Szamocinie

30 kwietnia 2022