Jubileusz Radia Plus Gniezno

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odbyły się 19 czerwca w Gnieźnie obchody ćwierćwiecza istnienia Radia Plus Gniezno. Rozgłośnia, która zaczynała nadawanie jako Radio Święty Wojciech, należy do sieci Plus i w swoim lokalnym paśmie dociera do słuchaczy w promieniu 50 km od Gniezna.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana 19 czerwca wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej w intencji pracowników, współpracowników i słuchaczy Radia Plus. W homilii metropolita gnieźnieński powtórzył to, co mówił przed czterema laty podczas obchodów 25-lecia całej sieci Plus, że ważna jest nie tylko rzetelna informacja i słuchalność, ale „docieranie z ewangelijnym przesłaniem także do tych, którzy dziś nie mają czasu i cierpliwości, by tego przesłania słuchać”.

„Szukacie więc nowych form i sposobów, by otwierać uszy i serca, zwłaszcza młodych ludzi, ukazując im nade wszystko piękno Jezusowego przesłania i życia wspólnoty Jego uczniów” – mówił abp Polak, dodając, że dziś, po trudnych doświadczeniach pandemii, w obecnej rzeczywistości Kościoła i Ojczyzny, jest to zadanie wymagające nie tylko pilnego przypomnienia, ale i ponownego przemyślenia.

Prymas przyznał również, że ludzie radia są obdarzeni bystrością i zdolnością do analizy zdarzeń, a jednocześnie otwartością i gotowością, by tą analizę przekazać drugim. Jak wszyscy powinni jednak wystrzegać się ślepych zaułków, w które wpada każdy, kto uważa, że zrozumiał już wszystko.

„Dlatego papież Franciszek prosił, byście waszą pracą przyczyniali się do przezwyciężania jałowych i szkodliwych sporów, abyście umieli wyostrzać spojrzenie i zawsze bronić człowieka; abyście przezwyciężali pokusę niedostrzegania, oddalania czy wykluczania, zwłaszcza tych naszych najmniejszych i najsłabszych sióstr i braci, którzy naszej troski i pomocy potrzebują” – podkreślił abp Polak.

Metropolita gnieźnieński odniósł się także do zmian, jakie w dobie rozwoju mediów społecznościowych, zaszły nie tylko w pracy dziennikarzy, ale – jak powtórzył za papieżem Franciszkiem – w samym sposobie odczuwania, komunikowania i wyrażania się człowieka, a także wchodzenia w relacje z innymi.

„Inne zmiany niesie ze sobą postpandemiczna sytuacja, stawiając nas często przed wieloma nieznanymi jeszcze pytaniami, i dobitnie nam poświadczając, jak kruche i złudne są nasze wyobrażenia, że jesteśmy silni i wszystko potrafimy” – stwierdził Prymas wskazując raz jeszcze, że istotą misji mediów katolickich, w tym radia, nie jest tylko słuchalność, ale dotarcie z Ewangelią do ludzi.

„I znów nie chodzi tylko o to, by było w radiowej ramówce miejsce na transmisję Mszy świętej, ale aby cały wasz przekaz, czerpiąc z ewangelijnego przesłania, budował kulturę spotkania i dialogu, przenikniętą spotkaniem z Panem” – mówił na koniec abp Wojciech Polak.

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali m.in: ks. prał. Paweł Gronowski, dyrektor gnieźnieńskiego Plusa i prezes Radia Plus Polska oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej. Obecny był także abp senior Henryk Muszyński oraz pracownicy rozgłośni i zaproszeni goście.

Historia Radia Plus Gniezno sięga 1996 roku, kiedy to 25 marca nadawanie rozpoczęło Radio Święty Wojciech. Rozgłośnia została powołana do życia na mocy dekretu ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego i otrzymała siedzibę przy ulicy Kolegiaty w Gnieźnie. W 1998 roku zostało podpisane porozumienie programowe ze Spółką Producencką Plus, które polegało na korzystaniu z programu przygotowanego przez spółkę Plus oraz na zmianie nazwy stacji i logo. Po przystąpieniu do grupy radiowej słuchacze mają dostęp do profesjonalnego programu ogólnopolskiego. Jednocześnie Radio Plus pozostaje radiem lokalnym, gdzie w każdym z miast można usłyszeć informacje z okolicy, prognozę pogody oraz ciekawostki z regionu. Od 2007 roku Grupa EUROZET zarządza częścią sieci PLUS w tym Radiem PLUS Gniezno, które swoim zasięgiem (50 km) obejmuje między innymi: Wrześnie, Słupcę, Trzemeszno, Żnin, Pobiedziska.

B. Kruszyk KAI
Transmisje Media
Fot. Fotosube/Waldemar Stube
19 czerwca 2021