Jubileusz sakry abp. Józefa Kowalczyka

Za ćwierćwiecze biskupieego posługiwania dziękował 26 października w katedrze gnieźnieńskiej abp senior Józef Kowalczyk, emerytowany arcybiskup metropolita gnieźnieński, pierwszy nuncjusz apostolski w powojennej historii Polski. W uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Jubilata uczestniczyli biskupi z abp. Wojciechem Polakiem na czele, gnieźnieńscy duchowni oraz przedstawiciele władz. 

W homilii Prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że dzień uroczystego jubileuszu to najpierw wdzięczność za wszystkie drogi, po których dostojnego Jubilata prowadził Pan. Jedna z nich wiodła z Rzymu do Ojczyzny, do której abp Kowalczyk powrócił z woli papieża Jana Pawła II jako pierwszy powojenny nuncjusz apostolski, w czasach dla kraju przełomowych. „Przyszedłeś, jak prosił Cię wówczas święty papież, aby umocnić naszą jedność z Następcą Piotra, ale także po to, aby tworzyć klimat konstruktywnego porozumienia (…). I tak się właśnie składa, że srebrny jubileusz Twojej sakry biskupiej wypada w dwudziestopięciolecie odzyskanej przez Polskę wolności. Wpisuje się więc w to wciąż zadane nam przez Jana Pawła II do wypełnienia dzieło wspólnego dążenia do prawdziwego duchowego, moralnego i materialnego dobra narodu” – mówił abp Polak.

Zwracając się dalej do poprzednika podkreślił, że będąc przez te lata pośród nas nieustannie przypominał, że trzeba nosić w sercu i umyśle świadomość, że Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. „Mówiłeś, że z wolnością zewnętrzną musi iść w parze wewnętrzna wolność człowieka oparta na fundamentach Bożego prawa, bo wolność to nie tylko wielki dar, ale i wielkie zadanie. Dlatego i Ty przypominałeś swoim rodakom, że koniecznym staje się owo mozolne zagospodarowywanie przestrzeni wolności, tak w wymiarze jednostki, jak i narodu” – przypomniał Prymas.

W swoim słowie metropolita gnieźnieński wskazał także na kolejne zadanie – posługę arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego Prymasa Polski, którą Jubilat podjął po zakończeniu misji nuncjusza apostolskiego i za którą dziś również dziękuje, pośród owczarni, której jako pasterz przez ostatnie lata przewodził. „Nie czas i miejsce, by ją teraz ponownie opisywać czy szczegółowo przypominać, choćby dlatego, że przecież wciąż jest tak bliska i żywa w sercach i w pamięci nas wszystkich. Dostojny Jubilat powtarzając, także w swej codziennej posłudze, słowa swojego biskupiego zawołania: fiat voluntas Tua – niech mi się stanie według słowa Twego – uczył nas bowiem i tego, że to Jego słowo, Jego wola i Jego moc, moc Chrystusa Zmartwychwstałego, a nie nasza, mają przemieniać oblicze ziemi” – zaznaczył abp Polak.

Na koniec zapewnił abp. Kowalczyka o wdzięczności i modlitewnej pamięci wspólnoty Kościoła gnieźnieńskiego. „Niech Drogi Jubilat, wspominając dziś z wdzięcznością dzień swej konsekracji biskupiej, nie tylko jeszcze raz za Janem Pawłem II w sercu swym powtórzy, że pasterze owczarni w wypełnianiu swojej posługi biskupiej (…) mogą liczyć na szczególną łaskę Bożą, ale także – prosimy – niech Ksiądz Arcybiskup pamięta, że może liczyć i na naszą wdzięczność, na pamięć i na naszą modlitwę, na wołanie Świętowojciechowego Kościoła: niech Go Pan zachowa, niech Go strzeże, niech łaską swą umacnia i obdarza na wieki” – mówił na koniec Prymas Polski.

Błogosławieństwo i słowa gratulacji przekazał Jubilatowi także papież Franciszek. List Ojca Świętego odczytał pod koniec liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. „Czcigodnemu Bratu Józefowi Kowalczykowi, emerytowanemu arcybiskupowi starożytnego i świętego Kościoła gnieźnieńskiego a zarazem byłemu Prymasowi Polski, składamy z radością gratulacje z powodu dwudziestej piątej rocznicy przyjęcia przezeń święceń biskupich. Jednocześnie pomni jesteśmy na jego gorliwość jako nuncjusza apostolskiego w tym umiłowanym Narodzie oraz ordynariusza wspomnianej stolicy. Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej i świętego Wojciecha z serca udzielamy mu apostolskiego błogosławieństwa jako zadatku łask niebieskich i znaku miłości braterskiej oraz prosimy, by za Nas się modlił” – napisał Ojciec Święty.

Wspólnie z abp. Józefem Kowalczykiem, abp. Wojciechem Polakiem i abp. Celestino Migliore u grobu i relikwii św. Wojciecha modlili się także: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, bp Edward Janiak z Kalisza, bp Krzysztof Wętkowski z Gniezna, abp senior Henryk Muszyński, bp senior Bogdan Wojtuś, duchowieństwo i osoby życia konsekrowanego. Obecna była także m.in. była premier Hanna Suchocka, przedstawiciele władz, poczty sztandarowe oraz reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, a także służb mundurowych. Wszystkim za wspólną modlitwę i pamięć, przywołując słowa św. Jana Pawła II z książki „Dar i Tajemnica” dziękował Jubilat. Wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej odbył się koncert dedykowany abp. Józefowi Kowalczykowi. Wystąpiła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

 

BK KAI
Fot. J. Andrzejewski

26 października 2014