Jubileusz w Żołędowie

„Na Krzyżu ukazuje się najpełniej przemiana śmierci w życie” – powiedział Prymas Polski 13 września w Żołędowie (diecezja bydgoska). Abp Wojciech Polak przewodniczył uroczystościom jubileuszowym z okazji 300-lecia tamtejszego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Podczas homilii abp Wojciech Polak zauważył, że uroczystość 300-lecia istnienia kościoła w Żołędowie jest niewątpliwie powodem do dumy i radości. – Spoglądamy bowiem w przeszłość dawniejszą niż każda i każdy z nas, a jednocześnie – jako współczesne pokolenie tutejszych mieszkańców – dziś obficie korzystamy z owoców tej duchowej troski naszych przodków. Rodzi się więc w sercach wszystkich uczucie wdzięczności – powiedział. Prymas Polski przywołał m.in. postać fundatora świątyni, a także tych, którzy pod przewodnictwem obecnego proboszcza podjęli się wielkiego dzieła remontu kościoła. Podkreślił, że odkryta w trakcie prac pasyjna polichromia, a także znajdujący się  w centrum głównego ołtarza obraz „Zdjęcia Jezusa Chrystusa z krzyżaˮ, znajdują swoje szczególne odniesienie do tytułu kościoła i parafii, obdarowanej w XVIII wieku przez papieża Klemensa XI przywilejem obchodzenia odpustu w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego.

Według metropolity gnieźnieńskiego, właśnie to „wyróżnia to miejsce i ten kościółˮ. Bowiem wierni są zaproszeni, aby wejść odważnie w tajemnicę męki, ukrzyżowania i śmierci Chrystusa. By w niej odkrywać zbawienie i życie. – Na Krzyżu bowiem – jak to trafnie wyraził kiedyś papież Benedykt XVI – ukazuje się najpełniej przemiana śmierci w życie. Stąd krzyż nazywany jest drzewem życia. Jest miejscem zwycięstwa nad złem, grzechem i śmiercią – mówił. Prymas dodał, że z kościołem, człowiek wierzący, wiąże swoje życie. Widzialna budowla staje się dla niego znakiem i miejscem spotkania z Bogiem i jednocześnie doświadczeniem wspólnoty Kościoła, zbudowanego już nie z desek czy kamieni, ale żywych ludzi, do którego przez sakrament chrztu świętego przecież przynależy. – Wiąże więc swoje życie z konkretnym miejscem, bo rozumie, że jest ono potrzebne, aby wprowadzać go w tajemnicę Bożego życia. Przez głoszone tutaj, w kościele, Słowo Boże i sprawowane sakramenty, a zwłaszcza Eucharystię, staje się uczestnikiem Bożego życia – dodał. Arcybiskup Wojciech Polak przypomniał, że w sakramencie chrztu świętego, każdy zostaje wszczepiony jak latorośl w Chrystusa. Przez chrzest zostaje zanurzony w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu, otrzymuje dar życia. – Od wiary – przypominał w encyklice o chrześcijańskiej nadziei papież Benedykt XVI – oczekuje przecież prawdziwego życia, wiecznego życia, życia, które całkowicie i bez zastrzeżeń, w całej pełni, po prostu jest życiem. W Eucharystii umacnia i karmi je łaską i mocą żywego Boga, bo spożywa przecież chleb życia. A w sakramencie pojednania i pokuty, utracone przez grzech życie, odzyskuje na nowo. Wraz z łaską przebaczenia i pojednania, Bóg przywraca nam życie. Przebaczenie bowiem to siła – jak wspomina w swej bulli ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia papież Franciszek – siła, która przywraca do nowego życia i dodaje odwagi, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją – powiedział.

Celebrans podkreślił, że ten jubileusz to podziękowanie Bogu i ludziom za tak pięknie odnowiony kościół i za trzy wieki wiary i pobożności ludzi, którzy tutaj się gromadzą, mając przed oczyma Chrystusa wywyższonego na krzyżu. Zauważył również, że papież Franciszek, przypominając nam, że Kościół jest powołany do tego, aby zawsze był otwartym domem Ojca, bardzo konkretnie wskazuje, że jednym ze znaków takiej perspektywy muszą być po prostu otwarte drzwi naszych kościołów. – Życzę więc dziś, w tym radosnym dniu, aby tak właśnie było i tutaj, aby nikt i nigdy, kto przychodzi na to święte miejsce, szukając Boga, nie napotkał chłodu zamkniętych drzwi ­ – dosłownie i w przenośni – zakończył abp Wojciech Polak.     

W uroczystościach uczestniczyli biskup ordynariusz Jan Tyrawa, kapłani diecezji bydgoskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i gdańskiej, zgromadzeń zakonnych, przedstawiciele władz różnych szczebli, instytucji, urzędów, mieszkańcy parafii. Po zakończonej Eucharystii wszyscy przeszli do Parku Nadleśnictwa Żołędowo. Tam na pamiątkę 300-lecia świątyni abp Wojciech Polak, bp Jan Tyrawa oraz ks. Jarosław Kubiak posadzili dąb.

Kościół w Żołędowie został ufundowany w 1715 roku przez hrabiego Adama Moszczeńskiego. Niestety, wraz z upływem czasu drewniana konstrukcja domagała się generalnego remontu. Wiosną 2011 roku proboszcz ks. Jarosław Kubiak rozpoczął akcję „deska”. Parafianie i przyjaciele żołędowskiej wspólnoty mogli włączyć się w ratowanie zabytkowego kościoła. Kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie sprawiły, że świątynia została odnowiona – począwszy od fundamentów, aż po czubek iglicy na wieży.

JM KAI
Fot. M. Jarzembowski

13 września 2015