Jubileusze abp. Szczepana Wesołego

Abp Szczepan Wesoły, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej, świętuje 45-lecie przyjęcia sakry biskupiej i 20-lecie nadania tytułu arcybiskupa ad personam. Życzenia z okazji jubileuszy złożył Jubilatowi m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Abp Szczepan Wesoły świętował rocznice w gronie polskich biskupów przebywających w Rzymie z wizytą ad limina Apostolorum. Jubilat został godnie uczczony przez Episkopat Polski w kościele pw. św. Stanisława BM, tzw. kościele polskim w Rzymie. W imieniu wszystkich hierarchów życzenia 88-letniemu abp. Wesołemu złożyli: kard. Stanisław Dziwisz, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, kard. Kazimierz Nycz oraz bp Wiesław Lechowicz. Jubilat przewodniczył modlitwie Anioł Pański na zakończenie dnia.

Arcybiskup senior Szczepan Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach. W czasie wojny walczył w Algierii i we Włoszech. Po wojnie najpierw dokształcał się na kursach wojskowych we Włoszech, następnie był robotnikiem w fabrykach w Wielkiej Brytanii. W 1950 roku wstąpił do prowadzonego przez jezuitów kolegium „Campion House”, a rok później do Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. Studiował jednocześnie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 października 1956 roku. W latach 1958-1962 był duszpasterzem emigrantów polskich we Włoszech. W latach 1962-1965 kierował Sekcją Słowiańską Biura Prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II. W 1967 roku uzyskał doktorat z teologii i objął funkcję kierownika Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie. W 1968 roku ustanowiony biskupem tytularnym Dragona i sufraganem gnieźnieńskim z zadaniem wspomagania bp. Władysława Rubina, delegata Prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego. Na stałe rezyduje w Rzymie.

Fot. www.rudy-opactwo.pl

8 lutego 2014