Jubileuszowa pielgrzymka
Towarzystwo św. Wojciecha obchodzi w tym roku ćwierćwiecze istnienia. Dokładnie 20 czerwca 1990 roku kard. Józef Glemp, ówczesny arcybiskup gnieźnieński, wydał dekret powołujący bractwo do życia. W rocznicę tego wydarzenia bracia modlili się przy grobie założyciela.
Do Warszawy pojechało 68 braci z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej. Wraz ze swoim asystentem ks. kan. Tomaszem Głuszakiem dziękowali w katedrze warszawskiej, gdzie pochowany jest kard. Józef Glemp, za 25-lecie działalności bractwa. Jak mówił w homilii ks. Głuszak, rok jubileuszowy, przeżywany w duchu wiary, powinien stanowić szczególny rok łaski. Nawiązując do czytań mszalny kaznodzieja zauważył, że biblijna idea zaufania Opatrzności Bożej była bardzo bliska kard. Józefowi Glempowi, który podjął się niełatwego dzieła budowy świątyni Opatrzności Bożej. „Można powiedzieć, że zmarły Ksiądz Prymas był człowiekiem zaufania Opatrzności Bożej, patrzącym z nadzieją w przyszłość” – mówił kapłan, dodając, że wyrazem jego zawierzenia i ufnego patrzenia w przyszłość było także powołanie Towarzystwa szerzącego na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej kult św. Wojciecha i dbającego o duchową formację jego członków. „Musimy pamiętać, że rok 1990 to czas bezpośrednio następujący po upadku systemu komunistycznego, który zdelegalizował wszelkie zrzeszenia kościelne i skutecznie zniechęcał ludzi do angażowania się w działalność społeczną. A powołane Towarzystwo św. Wojciecha miało nie tylko pobudzać do działalności na polu społecznym, ale także owocnie łączyć jego członków z Kościołem, a nadto inspirować do podejmowania na miarę możliwości dzieła ewangelizacji. To było prawdziwe zaufanie Bożej Opatrzności, że w tym trudnym czasie przebudowy systemu znajdą się ludzie, którzy podejmą tę drogę i zasilą szereg powołanego stowarzyszenia. Dzisiaj, patrząc z perspektywy minionych 25 lat możemy powiedzieć, że znaleźli się tacy ludzie i stale znajdują, bo Towarzystwo się rozwija” – podsumował ks. Głuszak.
Po Mszy św. bracia zapoznali się z dziejami katedry warszawskiej i wysłuchali wspomnień brata Mariana Markiewicza ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, który opowiedział o swojej pracy u boku św. Jana Pawła II. Następnie delegacja braci wraz z księdzem asystentem modliła się przy grobie kard. Glempa. Bracia udali się też do sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, gdzie po modlitwie przy grobie kapłana-męczennika zwiedzili dedykowane mu muzeum. Ostatnim punktem pielgrzymki była wspólnie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.
BK
Fot. J. Misterski