Gniezno: Jutrznia Lednicka

Ponad 1700 młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej, ale i diecezji gliwickiej, łowickiej, zamojsko-lubaczowskiej, bydgoskiej, toruńskiej, rzeszowskiej, bielsko-żywieckie modliło się w sobotę rano na Jutrzni Lednickiej w katedrze gnieźnieńskiej. Młodym towarzyszyli Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Radosław Orchowicz oraz duszpasterz lednicki o. Tomasz Nowak OP.

„Jutrznia Lednicka to pierwsza odsłona przed spotkaniem na Lednicy. Taki głęboki wdech, żeby doświadczyć Ducha Świętego” – mówił do młodych o. Tomasz Nowak, który podczas nabożeństwa wygłosił kazanie. Nawiązując do hasła spotkania „Wracaj do domu” przyznał, że gdy je wymyślał, miał w głowie obraz syna marnotrawnego: „wracaj do domu, bo się gdzieś pogubiłeś”.

„Chrzcielnica Polski nad Lednicą to dobre miejsce, żeby wyznać swoje grzechy, swoje błędy i wrócić do ojca po przebaczenie” – mówił przyznając dalej, że tegoroczne hasło lednickiego spotkania spodobało mu się jeszcze bardziej, gdy od młodzieży usłyszał, że do domu wraca się nie tylko po trudnościach i problemach, ale po prostu – z radością.

Dominikanin mówił również, że na Lednicę przyjeżdżają ludzie z różnymi doświadczeniami, w różnej kondycji duchowej, niektórzy tylko dla towarzystwa, jak kiedyś s. Łucja, która przyjechała z koleżankami, jako niewierząca, a dziś jest jedną z prowadzących Lednicę.

„Może być tu z nami ktoś niewierzący, ktoś, kto przyjechał tylko dla towarzystwa, ale już działa Duch Święty, już jest pośród nas Jezus i daje więcej i więcej” – mówił o. Tomasz.

Duszpasterz lednicki przywołał też wezwanie św. Pawła, abyśmy sprawowali się w sposób godny Ewangelii i byli jedno. „Jedność – tłumaczył – nie rodzi się sama, ona od nas zależy, trzeba ją budować” – mówił, cytując dalej kolejny fragment listu apostoła, aby nie dać się zastraszyć przeciwnikom. „Oni są i będą, ale to, czego trzeba strzec się najbardziej to przeciwnicy działający w naszych sercach, którzy mówią: nie nadajesz się, nie dasz rady, nie jesteś dość dobry, jesteś niewystarczająca. Nie dajecie się zastraszyć przeciwnikom, którzy są w waszym sercu, bo potężniejszy jest Duch Święty, Duch jedności i miłości” – mówił młodym o. Tomasz prosząc ich na koniec, by mieli fantazję, by byli kreatywni, bo Panu Bogu podoba się, gdy robią nowe rzeczy, bo Ewangelia jest ciągle nowa.

Kilka słów do młodych skierował też Prymas Polski abp Wojciech Polak, który podziękował im, że tak licznie przybywają do Gniezna, „by rozprostować nogi przed dalszą drogą na Lednicę”. Mówiąc o domu, do którego wraca się z radością podkreślił, że to coś więcej niż tylko ściany – to przede wszystkim obecność. „Kościół też jest domem. Jesteście w nim potrzebni, bo puste domy są bezużyteczne, wyburza się je. Wracaj więc do domu, opowiadaj, co Bóg z tobą uczynił i co przez ciebie uczynił innym. Wracaj i mów nam o tym, bo my ciebie potrzebujemy, właśnie ciebie” –  prosił młodych Prymas.

Jutrzni przewodniczył biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz, który na zakończenie udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Bezpośrednio po zakończeniu jutrzni relikwie św. Wojciecha wyruszyły w drogę na Pola Lednickie w asyście żołnierzy z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, policji i rowerzystów z pielgrzymek rowerowych.

Do Gniezna przyjechało ponad 1700 młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej, ale i Polski m.in. z: diecezji gliwickiej, zamojsko-lubaczowskiej, bielsko-żywieckiej, łowieckiej, rzeszowskiej, bydgoskiej, toruńskiej, lubelskiej. Z archidiecezji gnieźnieńskiej obecne były grupy z: Inowrocławia, Wrześni, Ujścia, Barcina, Skoków, Murowanej Gośliny, Pobiedzisk, Trzemeszna, dekanatu chodzieskiego, Miłosławia, Żnina, Kłecka, Słupcy, Wągrowca, Kruszwicy, Długiej Gośliny i Gniezna. Młodym towarzyszyli ich duszpasterze i siostry zakonne.

Po raz pierwszy przez Gniezno na Lednicę jechała pielgrzymka rowerowa z czterech stron Polski: Kokotka, Wrocławia, Warszawy i Gdańska w ramach akcji „Lednica Rowerowa”.

Podczas pobytu w Gnieźnie młodzi mieli również okazję zwiedzić zabytki Wzgórza Lecha, m.in. podziemia katedry gnieźnieńskiej, gdzie zachowały się relikty świątyń pamiętających początki Kościoła w Polsce i państwa polskiego.

Jutrznia Lednicka odbywa się w katedrze gnieźnieńskiej od kilku lat i co roku przyciąga coraz większą liczbę młodych. Grupy przybywają do Gniezna rano i po modlitwie u grobu św. Wojciecha, wraz z relikwiami biskupa męczennika ruszają na Pola Lednickie. To okazja, by być w miejscu, które pamięta początki naszych dziejów i w którym wiara oraz pamięć o ojczystych korzeniach trwa nieprzerwanie od przeszło tysiąca lat.

Spotkanie lednickie rozpocznie się oficjalnie po południu, o 17.00. Z młodymi pod Bramą Rybą będą: Prymas Polski abp Wojciech Polak, bp Artur Ważny, bp Radosław Orchowicz i kard. Grzegorz Ryś.

B. Kruszyk KAI

Fot. J. Andrzejewski