Już w sutannach

Siedmiu kleryków Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie przyjęło i nałożyło strój duchowny. Obrzęd jest znakiem przypominającym o wybraniu przez Chrystusa i wskazującym, że wybrany chce wstąpić na drogę posługi kapłańskiej.

Uroczystość odbyła się 30 października podczas nieszporów sprawowanych w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem rektora PWSD ks. dr. Przemysława Kwiatkowskiego. Homilię wygłosił sekretarz Prymasa Polski ks. Marcin Kulczynski. W czasie nabożeństwa alumnom przyjmującym strój duchowny towarzyszyli ojcowie duchowni, moderatorzy, kapłani, koledzy z innych roczników i zaproszeni goście.

Obrzęd przyobleczenia w strój duchowny ma wymiar znaku i symbolu. Jest znakiem, który mówi o powołaniu i wybraniu przez Jezusa Chrystusa. Jest także symbolem wezwania do przemiany człowieka cielesnego w człowieka duchowego. Przyjmując sutannę, młody człowiek przygotowujący się do kapłaństwa pragnie zrzucić z siebie człowieka starego cielesnego i przyodziać się w nowego duchowego, którego prowadzi Duch Boży, w którym jest godność dziecka Bożego, i który ceni sobie tę godność. Jest on również znakiem, iż pragnie on wejść na drogę posługi kapłańskiej. Warto dodać, że sutanna pochodzi od tzw. „vestis talaris”, czyli długiej sukni sięgającej kostek. Duchowni zaczęli ją nosić w VI wieku, kiedy wśród świeckich zapanowała moda na krótsze stroje. Sutanna w obecnym kształcie pojawiła się w XVI wieku, a do jej nakładania zobowiązał wszystkich kapłanów papież Sykstus V.

BK
Fot. kl. S. Ejdys fb PWSD

7 listopada 2016