Kaczanowo: koncert na jubileusz

Wspólnota parafialna pw. św. Marcina w Kaczanowie świętuje 150. rocznicę konsekracji zabytkowego kościoła parafialnego. W jubileuszowe obchody wpisał się koncert Chóru św. Cecylii z Chodzieży, który odbył się w Niedzielę Chrztu Pańskiego.

Chór gościł w Kaczanowie na zaproszenie proboszcza parafii ks. Tomasza Kruszelnickiego. Chórzystom towarzyszył ks. kan. Ireneusz Szypura, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Chodzieży, w której zespół działa. Licznie zgromadzeni parafianie mieli okazję posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, dla chórzystów zaś koncert w Kaczanowie był dodatkowo okazją do podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie noworocznych życzeń.

Kaczanowo może się poszczycić długą, liczącą ponad siedem stuleci historią. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1303 roku. W XIV wieku wieś była własnością Kustoszy Katedralnych poznańskich – czasy te pamiętają drewniane drzwi z okuciami zamontowane dziś w bocznym wejściu do kościoła. Prawdopodobnie jeden z kanoników wybudował także pierwszą świątynię w Kaczanowie, którą później – ze względu na zły stan i zniszczenia – rozebrano. Na jej miejscu w latach 1763-1765 wzniesiono nowy kościół, który niespełna wiek później rozbudowano i który stoi do dziś.

Więcej o historii kościoła na www.parafiakaczanowo.pl

Wirtualny spacer po kościele

13 stycznia 2014