Kapłańskie jubileusze

Prymas Polski abp Wojciech Polak dziękował wraz z kapłanami obchodzącymi 60. i 65. rocznicę kapłaństwa za powołanie i długie lata posługi. „Pan Bóg, dając nam życie i powołanie będzie zawsze posługiwał się nami dla dobra drugich” – mówił.

Msza św. celebrowana  była w środę 9 czerwca w kaplicy Domu Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Za dar życia i powołania oraz długoletnią posługę kapłańską dziękowali księża wyświęceni w 1956 i 1961 roku – drugi rocznik przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Za nim abp Wojciech Polak jeszcze raz powtórzył słowa, które usłyszeli sześć dekad temu: „Niech lęk nie będzie ani przez moment gościem waszych serc. Pamiętajcie, wystarczy miłować, bo doskonała miłość za drzwi wyrzuca lęk. Tylko wtedy będziecie pełni lęku, gdy zabraknie Wam miłości. A jeżeli będziecie miłować, lęk nie będzie miał przystępu do waszych serc”.

„Bardzo się cieszę, że dziś po tych sześćdziesięciu pięciu i sześćdziesięciu latach waszej kapłańskiej posługi, możemy razem z Wami podziękować Bogu za Wasze prowadzenie ludzi ku Prawdzie, to znaczy ku naszemu spotkaniu z Jezusem Chrystusem” – mówił w homilii Prymas dodając, że temu przecież w istocie służy kapłańskie posługiwanie.

„Temu służą godziny naszej osobistej kapłańskiej modlitwy, zanoszonej codziennie za samych siebie i za cały Lud Boży. Temu służą godziny przepowiadania Dobrej Nowiny i wszystkie chwile spędzone sam na sam z Bogiem, ale również godziny posługi w konfesjonale, przy chrzcielnicy czy przy Chrystusowym ołtarzu. Wszystko, by prowadzić do Chrystusa” – mówił abp Polak.

Metropolita gnieźnieński przyznał również, że z biegiem lat i ubytkiem sił pojawiają się być może w sercach księży jubilatów pytania, czy i jak mogą dziś prowadzić ludzi do Chrystusa? Nie ma przecież już zbyt wielu okazji, by działać, nie zawsze starcza sił, by podołać nowym wyzwaniom, wiele rzeczy wydaje się obcych i odległych, w wielu coraz trudniej się odnaleźć i zorientować.

„Warto jednak pamiętać, że Pan Bóg, dając nam życie i powołanie, będzie zawsze posługiwał się nami dla dobra drugich. On zawsze będzie przez nas działał. On zawsze jest z nami” – wskazał Prymas Polski, składając jeszcze raz podziękowania i życzenia.

„Chcę dziś wam, Kochani Księża Jubilaci, jeszcze raz serdecznie życzyć, i o to z wami i za was się dziś modlę, aby te mocne kapłańskie korzenie, korzenie zapuszczone tak solidnie i głęboko w Chrystusie i Kościele, wypróbowane w ogniu długich lat kapłańskiej służby, nie tylko dawały wciąż siłę, by przetrwać jakiekolwiek burze zniechęcenia i nawałnice ludzkich trudności, które niosą z sobą upływające lata, ale wciąż wyrwały was ku niebu” – mówił na koniec Prymas.

Za 65-lecie kapłaństwa dziękowali:
ks. Antoni Siemianowski
ks. Janusz Mnichowski

Za 60-lecie kapłaństwa dziękowali:
ks. Mariusz Jankowski
ks. Franciszek Sroczyński