Kaplica poświęcona

Abp Wojciech Polak poświęcił 29 grudnia nową kaplicę pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu gnieźnieńskiej parafii pw. św. Wawrzyńca. „Stając tu dziś wyznajemy prawdę o Bogu żywym i pulsującym życiem. Wszyscy ku Niemu idziemy” – mówił Prymas.

W wygłoszonej homilii abp Wojciech Polak przypomniał, że przez poświęcenie ścian i ołtarza wodą święconą, przez modlitwę poświęcenia oraz namaszczenie ołtarza i ścian tej świątyni olejem krzyżma świętego, wyłączamy to miejsce z naszego codziennego użytku i oddajemy je całkowicie Panu Bogu.

„W ten sposób ta cmentarna kaplica zostanie poświęcona dla kultu chrześcijańskiego całkowicie i na zawsze. Będzie miejscem świętym, czyli uświęconym przez Pana Boga, samym swoim istnieniem wyrażającym związek Chrystusa i Kościoła” – przypomniał Prymas wskazując za papieżem Franciszkiem, że to właśnie Kościół „niesie nam Chrystusa i prowadzi nas do Boga”. Kościół jest wielką rodziną dzieci Bożych, w której „siłą napędową jest miłość Boga, która ukonkretnia się w miłowaniu Jego i bliźnich – wszystkich, bez rozróżniania i miary”.

„Kościół jest bowiem rodziną, w której się kocha i jest się kochanym” – mówił abp Polak, przyznając, że przypomnienie to zyskuje szczególną wagę w dniu, w którym wspominamy Świętą Rodzinę z Nazaretu. W niej bowiem mamy szczególny wzór i przykład takiej właśnie miłości.

„Poświęcając dziś, w święto Świętej Rodziny z Nazaretu, tę cmentarną kaplicę i my wszyscy, tutaj zgromadzeni, wyznajemy prawdę o Bogu żywym i pulsującym życiem” – mówił abp Polak.

„Wszyscy ku Niemu przecież idziemy”. Wszyscy też przed Nim kiedyś staniemy”.

Idziemy więc, powtarzając: wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny. I tą wiarę wyznajmy nad grobami tych, którzy poprzedzili nas do ojczyzny niebieskiej. Jest bowiem w tej naszej obecności na cmentarzu niewątpliwie jakieś wyczucie istniejącego powiązanie wieczności z teraźniejszością. Jest wdzięczność i pamięć, a jednocześnie tęsknota i nadzieja, że kiedyś spotkamy się wszyscy w Chrystusie i na zawsze połączymy się z Tobą i naszymi zmarłymi braćmi i siostrami” – wskazał na koniec Prymas Polski.

B. Kruszyk
Fot. J. Andrzejewski