Katecheci na Jasnej Górze

Dla Boga nauczam i kształcę – mówiła bł. Natalia Tułasiewicz, polonistka, nauczycielka, która zginęła w niemieckim obozie w Ravensbrück. W marcu została ogłoszona patronką nauczycieli polskich. Jej postać wyznaczała oś tegorocznej, 85. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, w której uczestniczyli także katecheci z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Na Jasną Górę pojechała blisko 50-osobowa grupa pod duchową opieką ks. Remigiusza Malewicza i z towarzyszeniem Teresy Kowalczyk, przewodniczącej Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W piątek 1 lipca uczestnicy pielgrzymki wysłuchali wykładów i świadectw o bł. Natalii, które wygłosiły: Natalia Tułasiewicz-Wala, s. dr Joanna Wawrzynów OSU, wykładowca komunikacji społecznej, teologii pastoralnej i pedagogiki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz dr hab. Iwona Jazukiewicz, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.

W sobotę 2 lipca katecheci wzięli udział w Mszy św. na Jasnogórskim Szczycie, która stanowiła centralny punkt pielgrzymki. W homilii bp Jan Wątroba z Rzeszowa przypomniał, że człowiek wezwany jest do odwzajemnienia Bożej miłości i stąd zrodziło się pragnienie bycia nowoczesną świętą i nieustanne doskonalenie, także zawodowe, bł. Natalii. „Zdumiewa jej zaangażowanie, by jak najlepiej pomagać uczniom i nie tyle nawracać, co ukazywać, że dobro zawsze istnieje i zawsze zwycięża, nawet wtedy, gdy widać tylko zło” – mówił kaznodzieja.

Pielgrzymka katechetów została zorganizowana przez Wydział Katechetyczny gnieźnieńskiej kurii i była jedną z form rekolekcji w drodze.

Fot. Wydział Katechetyczny, BPJG

2 lipca 2022