Katecheci na pielgrzymce w Fatimie i Santiago de Compostela

W ramach serii tzw. rekolekcji w drodze katecheci archidiecezji gnieźnieńskiej wybrali się w dniach 30 kwietnia – 6 maja na pielgrzymkę do Fatimy i Santiago de Compostela. Czas rekolekcji wypełniały codzienna Eucharystia, słuchanie słowa Bożego, modlitwa, codzienne spotkanie z Maryją w sanktuarium fatimskim, a także odkrywanie Boga we wspólnocie i pięknie stworzonego świata.

Pielgrzymka do Portugalii i Hiszpanii została zorganizowana przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Czterdziestoosobowej grupie – nauczycieli religii, ich rodzin i przyjaciół – towarzyszyli Teresa Kowalczyk i ks. Remigiusz Malewicz z Wydziału Katechetycznego. W programie „rekolekcji w drodze” znalazły się m.in.: pobyt w Fatimie, codzienny udział w nabożeństwach i procesjach różańcowych w sanktuarium fatimskim, droga krzyżowa do Valinhos i Aljustrel (miejscu zamieszkania Łucji, św. Franciszka i św. Hiacynty), wyjazd do Nazare nad Atlantykiem, nawiedzenie grobu i relikwii św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, pobyt w Porto i Lizbonie. W stolicy Portugalii pielgrzymi nawiedzili sanktuarium św. Antoniego, gdzie znany święty przyszedł na świat. Rozważania rekolekcyjne głosił ks. Remigiusz Malewicz. Pielgrzymom towarzyszyła również Barbara Miazga, pilot i przewodnik wyjazdu. W czasie pielgrzymowania nie zabrakło także zwiedzenia najważniejszych portugalskich zabytków i degustacji lokalnej kuchni. Majówkowy wyjazd był dobrym czasem, by połączyć ze sobą modlitwę i rekolekcje z odpoczynkiem i budowaniem wspólnoty.

Wydział Katechetyczny

7 maja 2024