Katedra gnieźnieńska: Europejskie Dni Dziedzictwa

W ramach trwających Europejskich Dni Dziedzictwa uczniowie gnieźnieńskich szkół mogli nieodpłatnie zwiedzić 13 września najstarsze i najcenniejsze zabytki Gniezna – relikty świątyń pamiętających czasy Mieszka I i Bolesława Chrobrego w podziemiach katedry gnieźnieńskiej oraz słynne XII-wieczne Drzwi Gnieźnieńskie, opowiadające historię św. Wojciecha, głównego patrona Polski. Szczególna lekcja historii spotkała się z pozytywnym odbiorem i będzie kontynuowana.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej uczestniczyło w Europejskich Dniach Dziedzictwa po raz pierwszy i z całą pewnością nie ostatni, zabytki Wzgórza Lecha z prastarą katedrą gnieźnieńską, relikwiarzem kryjącym kości św. Wojciecha i wielowiekową historią są jednymi z najcenniejszych w materialnej i duchowej spuściźnie naszej Ojczyzny. Ich poznanie jest więc nie tylko przyjemnością, ale i obowiązkiem, bo jak mówił św. Jan Paweł II, „naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Do udziału w programie zaproszono zarówno szkoły podstawowe, jak i średnie z terenu Gniezna. Odbiór był bardzo pozytywny, niewykluczone więc, że następna edycja zorganizowana zostanie w szerszej formule. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zachowane w podziemiach katedry gnieźnieńskiej relikty przedromańskich i romańskich świątyń oraz posłuchać o czasach tych, którzy się w nich modlili, a więc pierwszych władcach piastowskich. Zobaczyli również jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce i w Europie – słynne XII-wieczne Drzwi Gnieźnieńskie, opiewające życie św. Wojciecha przedstawione na osiemnastu płaskorzeźbionych kwaterach, które objaśniali towarzyszący uczniom przewodnicy katedralni. W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej natomiast, wyposażeni w mapy skarbów, najmłodsi odkrywali bezcenne zabytki „ukryte” w labiryncie muzealnych sal.

Europejskie Dni Dziedzictwa to święto zabytków, które w czasie ich trwania udostępniane są szerokiej publiczności bezpłatnie. Celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W tym roku odbywają się w dniach 9-17 września.

B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk
13 września 2023