Kawnice: rocznica koronacji obrazu
W tym roku mija 40. rocznica koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Pocieszenia, która od czterech stuleci doznaje czci w sanktuarium w Kawnicach. Rocznicowe uroczystości połączone z dorocznym odpustem parafialnym odbędą się w ostatni weekend sierpnia. Zapraszamy do Kawnic.
Historia kultu Matki Bożej Kawnickiej sięga XVII wieku i jest nierozerwalnie związana z historią miejscowej parafii erygowanej pod koniec XIV wieku. Pierwszy kościół zbudowano tu jednak dużo wcześniej, bo już w XII wieku. O tej pierwszej świątyni niewiele niestety wiadomo. Kolejne cztery drewniane kościoły uległy spaleniu lub uległy zniszczeniu. Budowę piątego, tym razem murowanego kościoła, zakończono w 1929 roku. Jednak i ta świątynia nie przetrwała. Została rozebrana przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po jej zakończeniu odbudowano kościół drewniany, ale i ten krótko po ukończeniu prac spłonął od uderzenia pioruna. Z płomieni cudem uratowano łaskami słynący obraz Matki Bożej, która czuwała nad Kawnicami od przeszło trzystu lat. W 1951 roku został on umieszczony w nowym murowanym kościele, który służy wspólnocie do dziś. To siódma świątynia w historii parafii, w której posługują salezjanie.
Łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia jest obecny w Kawnicach od XVII wieku. Został zakupiony jako wotum ekspiacyjne (wynagrodzenie za grzechy) i umieszczony w kawnickim kościele, który krótko wcześniej został przywrócony katolikom. Nie wiadomo, gdzie i przez kogo został namalowany, bezsporna jest jednak jego wysoka wartość artystyczna. Sposób przedstawienia Maryi i Dzieciątka Jezus wskazuje na szereg zapożyczeń z obrazów Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Wizerunek szybko zasłynął za sprawą różnych łask i cudów, co zostało potwierdzone przez władze kościelne zaledwie kilkanaście lat po jego umieszczeniu w kościele. Sława obrazu rosła, w wraz z nią liczba pielgrzymów przybywających do Kawnic, aby prosić Matkę Bożą w sprawach małych i większych. W 1778 roku papież Pius VI ustanowił dla kawnickiego sanktuarium trzydniowy odpust wyznaczony na niedzielę po 28 sierpnia, który jest obchodzony do dziś. I choć obraz zmieniał swój wygląd (w 1868 roku został przemalowany), to jednak Matka Boża jest w nim od wieków niezmiennie czczona i wciąż tak samo pociesza strapionych. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi w dniu 1 września 1974 roku. Aktu koronacji dokonał Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. W uroczystej liturgii uczestniczyło blisko 50 tysięcy wiernych. Uroczystości 40. rocznicy tego wydarzenia odbędą się w ostatni weekend sierpnia. Punktem centralnym będzie niedzielna suma odpustowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Zachęcamy do nawiedzenia kawnickiego sanktuarium i wzięcia udziału w obchodach.
Program:
Sobota 30 sierpnia
8.00 – Uroczyste Nieszpory o NMP
18.40 – Msza święta wigilijna
21.00 – Apel Maryjny
21.25 – Procesja Różańcowa ulicami Kawnic (ze świecami)
23.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
24.00 – Pasterka Maryjna
Niedziela 31 sierpnia
7.30 – Odsłonięcie Obrazu i Godzinki o NMP
8.00 – Msza święta
10.00 – Msza święta
11.00 – Witanie przybywających pielgrzymek
12.00 – Suma Odpustowa – J. E. ks. bp Krzysztof Wętkowski
18.00 – Msza święta
BK