Kawnice: uroczystości odpustowe

W sanktuarium w Kawnicach odbył się doroczny odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia. W tym roku powrócono do trzydniowej formuły uroczystości. Przed wizerunkiem Kawnickiej Pani modliła się młodzież, dzieci oraz pielgrzymi przybyli z archidiecezji gnieźnieńskiej i z odleglejszych zakątków.

Obchody rozpoczęły się w piątek 1 września Mszą św., po zakończeniu której w kościele parafialnym odbyła się modlitwa uwielbieniowa. W sobotę 2 września, po wieczornej Mszy św., ulicami kawnickiej parafii przeszła procesja różańcowa z udziałem młodych. Następnie parafianie i pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, a o północy celebrowana była pasterka maryjna. W niedzielę 3 września sumie odpustowej przy ołtarzu polowym przewodniczył bp senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W homilii nawiązał do zbliżającego się jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu kawnickiej Madonny z Dzieciątkiem. Tegoroczne obchody odpustowe wpisały się w przygotowania do tej uroczystości, która odbędzie się w roku przyszłym. Historyczna koronacja miała miejsce 1 września 1974 roku. Głównymi koronatorami obrazu byli: Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, arcybiskup poznański Antoni Baraniak oraz miejscowy biskup włocławski Jan Zaręba. W uroczystości wzięli udział także inni biskupi oraz licznie zgromadzone duchowieństwo i wierni w liczbie około 50 tysięcy osób.

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia jest obecny w Kawnicach od XVII wieku. Został zakupiony jako wotum ekspiacyjne (wynagrodzenie za grzechy) i umieszczony w kawnickim kościele, który krótko wcześniej został przywrócony katolikom. Nie wiadomo, gdzie i przez kogo został namalowany, bezsporna jest jednak jego wysoka wartość artystyczna. Sposób przedstawienia Maryi i Dzieciątka Jezus wskazuje na szereg zapożyczeń z obrazów Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Wizerunek szybko zasłynął za sprawą różnych łask i cudów, co zostało potwierdzone przez władze kościelne zaledwie kilkanaście lat po jego umieszczeniu w kościele. Sława obrazu rosła, w wraz z nią liczba pielgrzymów przybywających do Kawnic, aby prosić Matkę Bożą w sprawach małych i większych. W 1778 r. papież Pius VI ustanowił dla kawnickiego sanktuarium trzydniowy odpust wyznaczony na niedzielę po 28 sierpnia, który jest obchodzony do dziś. I choć obraz zmieniał swój wygląd (w 1868 r. został przemalowany), to jednak Matka Boża jest w nim od wieków niezmiennie czczona i wciąż tak samo pociesza strapionych.

B. Kruszyk
Fot. ks. D. Dąbrowski

5 września 2023