Kierzkowo: konsekracja kościoła

Prymas Polski abp Wojciech Polak konsekrował 10 sierpnia kościół pw. Nawiedzenia NMP i Wszystkich Świętych w Kierzkowie. „Poczucie przynależności do Kościoła zobowiązuje do odpowiedzialności za Kościół, za wiarę, za głoszenie Chrystusa innym” – mówił w homilii.

W swoim słowie metropolita gnieźnieński podkreślił, że konsekracja świątyni parafialnej jest okazją do ponownego odkrycia prawdy o Kościele jako wspólnocie wierzących, „Bożej budowli”, do której należą wszyscy ochrzczeni. „Każda i każdy z nas od chrztu świętego jest świątynią Boga żywego. Nosi go w sobie. Nosi Jego pieczęć, niezatarte znamię w duszy, którego nie jest w stanie usunąć, nawet, gdyby takim czy innym administracyjnym aktem opuścił wspólnotę Kościoła” – mówił Prymas.

Przywołując nauczanie papieża Benedykta XVI abp Polak zachęcał również wiernych, aby budowali swoje życie w Kościele i z Kościołem i nie dali się zwieść tym, którzy „wciąż usiłują przeciwstawiać Chrystusa Kościołowi, czyli mówią Chrystus – tak, Kościół – nie”. „Budowanie swego życia w Kościele i z Kościołem jest i może, a nawet powinno być powodem naszej słusznej dumy. Duma jednak i poczucie przynależności do Kościoła zobowiązują nas przede wszystkim do odpowiedzialności za Kościół, do odpowiedzialności za naszą wiarę, za głoszenie Chrystusa innym, za świadectwo dawane Chrystusowi w tym świecie. Tej misyjnej świadomości Kościoła bardzo dziś potrzeba – zaznaczył metropolita gnieźnieński tłumacząc, że „Kościół nie jest wspólnotą, w której, jak za Piotrem na Górze Przemienienia, możemy nieustannie powtarzać: «Panie, dobrze nam tu być», ale jest wspólnotą, która, jak zachęca papież Franciszek, idzie i głosi Dobrą Nowinę nie tylko słowem, ale przed wszystkim życiem przeminionym obecnością Boga. Może to uczynić jednak tylko ten, którego życie staje się przemienione Bożą łaską, Bożą mocą, Bożą obecnością” – mówił metropolita gnieźnieński dodając, że taka przemiana dokonuje się w nas właśnie wtedy, gdy gromadzimy się przed Bogiem na modlitwie, słuchaniu Jego Słowa, Eucharystii.

Homilia Prymasa Polski

Obrzęd konsekracji kościoła rozpoczęło odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, po której Prymas odmówił modlitwę poświęcenia i namaścił krzyżmem świętym ołtarz. Namaszczone zostały także ściany kościoła. Następnie zapalno kadzidło, którym okadzono wiernych oraz świece, które stanęły na przykrytym już obrusem ołtarzu.

Parafia w Kierzkowie może się poszczycić długą, sięgającą XIV wieku historią. Wówczas stanął tam pierwszy kościół pw. Wszystkich Świętych. Świątynia służyła wiernym do XVII wieku, kiedy wycofujące się wojska szwedzkie doprowadziły do jej dewastacji. Ze zniszczeń nie zdołała się już podnieść, a wspólnotę parafialną przyłączono do pobliskiej parafii w Szczepanowie. Dopiero trzy stulecia później, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, staraniem parafian i decyzją ówczesnego Prymasa Polski kard. Edmunda Dalbora parafia w Kierzkowie została na powrót erygowana, a kilka lat później mogła się cieszyć nową świątynią, którą poświęcił w lipcu 1934 roku kard. Dalbor. W czasie II wojny światowej okupanci zdewastowali kościół i dopuścili się świętokradztwa, niszcząc ołtarz i znajdujący się w nim cudowny obraz Matki Bożej Wójcińskiej. Po wojnie, staraniem parafian i kolejnych proboszczów, przywrócono mu dawną świetność. Od 15 lat proboszczem parafii w Kierzkowie jest ks. Zbigniew Garczarek. W ostatnich latach w świątyni przeprowadzono szereg prac remontowych i konserwatorskich.

BK
Fot. B. Kruszyk