Kiszkowo: jubileuszowe uroczystości

„Najpiękniejszą definicją świątyni jest ta, która mówi, że to miejsce, to czas, gdzie Bóg czeka na człowieka, gdzie Boga można spotkać tak, jak nigdzie indziej” – mówił abp senior Henryk Muszyński w czasie uroczystości 5. rocznicy konsekracji kościoła pomocniczego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kiszkowie.

Kościół wzniesiony został w latach 1880-1882 przy wsparciu protestantów i ze środków Fundacji Gustawa Adolfa, której głównym zadaniem było wspieranie budowy protestanckich świątyń. Kiszkowskiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela przekazany został dopiero po II wojnie światowej. W latach 80-tych rozpoczęły się prace we wnętrzu świątyni, kolejne także na zewnątrz kościoła prowadzono do 2006 roku. Trzy lata później, 20 września 2009 roku, wyremontowany i zmieniony kościół konsekrował ówczesnym metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński. Arcybiskup senior przewodniczył również dziękczynnej Mszy św. sprawowanej 21 września z okazji 5. rocznicy tego wydarzenia. „Myślę, że najpiękniejszą definicją świątyni jest ta, która mówi, że to miejsce, to czas, gdzie Bóg czeka na człowieka, gdzie Boga można spotkać tak, jak nigdzie indziej. To miejsce wybrane przez Boga” – mówił w homilii. Wyraził również radość, że widomym znakiem rocznicowych obchodów stał się konfesjonał, który w czasie uroczystości poświęcił. „Kiedy wstajemy z klęczek od konfesjonału słyszymy słowa: Idź w pokoju. Bóg miłosierdzia przebaczył ci. Jesteśmy wtedy jakby święci. Obyśmy mogli w to uwierzyć tak, jak Bóg wierzy w nas” – mówił na koniec abp Henryk Muszyński. Wspólnie z arcybiskupem seniorem modlili się kiszkowscy parafianie, proboszcz miejscowej parafii ks. kan. Romuald Szczepaniak oraz ks. kan. Andrzej Kozakowski, oficjał Trybunału Metropolitalnego.

BK
Fot. Arch. parafia pw. św. Jana Chrzciciela