
Kłecko: bp Orchowicz przewodniczył Mszy św. dożynkowej
O prymacie Boga w życiu, myśleniu i działaniu człowieka mówił bp Radosław Orchowicz podczas gminnych dożynek w Kłecku. Rozwój technologiczny jest potrzebny – stwierdził – ale bez błogosławieństwa i łaski Boga cały nasz trud poszedłby na marne.
Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył w sobotę 31 sierpnia Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony w kłeckim kościele pw. św. Jerzego i św. Jadwigi. Eucharystia z udziałem delegacji rolników oraz przedstawicieli władz samorządowych rozpoczęła wspólne dożynkowe świętowanie „na śląską nutę”. W homilii, przypominając o zbliżającym się Roku Świętym 2025, bp Orchowicz podkreślił, że w przygotowaniu do niego zachęceni jesteśmy, by w sposób szczególny rozważać i modlić się Modlitwą Pańską. W niej zaś każdego dnia wołamy „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” – słowa, których wagę zna każdy, kto swoje siły, umiejętności i serce oddaje pracy na roli. Ziemi bowiem nie oszukasz. Tu potrzeba serca i potrzeba świadomości, że bez łaski i błogosławieństwa Bożego człowieczy trud idzie na marne.
„Ta dzisiejsza uroczystość pokazuje nam, że Pan Bóg na to nasze codzienne modlitewne wołanie o chleb odpowiedział, że nam pobłogosławił. Dożynkowe dziękczynienie pozwala nam też przypomnieć sobie i na nowo uświadomić, że w dzisiejszym wyścigu technologicznym, który jest przecież obecny także w pracy na roli, o Bogu nie wolno zapominać, bo On jest dawcą i źródłem wszelkiego życia” – podkreślił bp Orchowicz.
Podziękował również rolnikom, bez których pracy, codziennego trudu i umiłowania ziemi nasze wołanie o chleb pozostałoby również bez odpowiedzi.
„Dlatego praca rolnika musi być szanowana, a trud, który przynosi plony doceniany i wynagradzany. Dziękując dziś Bogu dziękujemy także wam drodzy rolnicy za wasze poświęcenie i za to, że dzięki waszej pracy nie brakuje nam chleba” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.
Mszę św. koncelebrował proboszcz i dziekan kłecki ks. kan. Mirosław Kędzierski, który podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę. W czasie liturgii bp Orchowicz poświęcił chleb wypieczony z tegorocznej mąki oraz żniwne wieńce – symbol pracy i wdzięczności za zebrane plony. Dalsza cześć dożynkowego świętowania odbyła się w Parku Miejskim.