Kłecko: Dzień Praw Rodziny

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kłecku świętowano po raz pierwszy Dzień Praw Rodziny ustanowiony przez Sejm RP na pamiątkę ogłoszenia przez Jana Pawła II Karty Praw Rodziny (22.10.1983). Dokument wskazuje na fundamenty rodziny i przypomina o jej podstawowych prawach.

Spotkanie odbyło się 21 października i miało charakter warsztatowy. Wszyscy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie, mieli okazję skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów z Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie w Gnieźnie „Parasolo” oraz doświadczenia wychowawców pracujących w kłeckim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. W ramach pierwszych zajęć warsztatowych prowadzonych przez pedagog Urszulę Romanowską nt. wspólnie spędzanego czasu, rodzice otrzymali konkretną wiedzę, wskazówki i przykłady, jak wolne chwile wykorzystać nie tylko efektywnie, ale i ciekawie, i jak duże znaczenie ma to w budowaniu więzi. Drugi warsztat przygotowany przez Kamillę Kraczek, pedagoga specjalnego, dotyczył funkcjonowania zmysłów i ich wpływu na prawidłowy rozwój dziecka. Trzecie zajęcia poprowadziła psycholog Justyna Jutkowiak, a dotyczyły motywowania dziecka do aktywności. Prowadząca wskazała rodzicom jak rozwiązywać problemy i konflikty bez uszczerbku dla wzajemnego szacunku i miłości. Uczestnicy wzięli udział w przykładowej debacie rodzinnej poznając jej korzyści i ucząc się zasad oraz przebiegu. Rodzice mieli również możliwość skorzystać z bezpłatnych porad psychologa Elizy Czajki oraz prawnika Macieja Szczepańskiego. W tym czasie ich pociechy uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Przedsięwzięcie zorganizowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie we współpracy z Archidiecezjalnym Duszpasterstwem Rodzin oraz Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” oraz Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kłecku. Na spotkaniu obecny był także proboszcz kłeckiej parafii ks. kan. Mirosław Kędzierski.

BK
Fot. T. Niewiadomska