Kłecko: pamięci zasłużonego proboszcza

Dekret sądu kiszkowskiego z 1761 roku skazujący gorzuchowskie zielarki, spis wójtów kłeckich, miejscowe podania i legendy to część piśmienniczej spuścizny, która zachowała się dzięki pasji i pracy kłeckiego proboszcza ks. Józefa Dydyńskiego. W tym roku mija 120 lat od jego śmierci.

Pamięć zasłużonego kłeckiego duszpasterza i dziekana uczczono 17 września z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Mirosława Kędzierskiego, który przypominając postać swojego poprzednika podkreślił, że był on nie tylko gorliwym duszpasterzem i społecznikiem, jednym z założycieli Towarzystwa Przemysłowców w Kłecku, ale także wielkim pasjonatem historii i archeologii. Swoje rozprawy naukowe prezentował m.in. podczas spotkań Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego był aktywnym członkiem. Artykuły o odkryciu kłeckiego skarbu, kulistych wklęsłościach na murach kościołów czy kłeckich urnach z krzyżami były szeroko komentowane przez ówczesnych polskich i zagranicznych badaczy. Jednak największym dziełem ks. Dydyńskiego – przypomniał ks. Kędzierki – jest monografia miasta Kłecka pt. „Wiadomości historyczne o mieście Kłecku”. „Opracowanie to zawiera szereg dokumentów, które nie dotrwały do naszych czasów i są dla nas cennym źródłem informacji” – dodał proboszcz informując, że podczas prowadzenia kwerendy dokumentów archiwalnych kłeckiej parafii Bartosz Borowiak natrafił na ślad kolejnego opracowania ks. Dydyńskiego, które miało być kontynuacją pierwszego wydania monografii Kłecka. Do publikacji zobligował się następca ks. Józefa, niestety do niej nie doszło, a rękopis zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. „Być może uda się nam go jeszcze odnaleźć” – wyraził nadzieję ks. Kędzierski.

Po Mszy św. mieszkańcy Kłecka wraz z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych, przeszli na kłecki cmentarz, gdzie odbyła się krótka modlitwa oraz poświęcenie nowego nagrobka na mogile ks. Dydyńskiego, który postawiono z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej przy współfinansowaniu Urzędu Miasta i Gminy Kłecko oraz wsparciu kłeckiej parafii. 

 

Fot. B. Borowiak 

19 września 2017