Kłecko synodalnie

Synod młodych, synod parafialny i synod seniorów – w takich trzech częściach przebiegały konsultacje synodalne w parafii pw. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku. Spotkania odbyły się w dniach 18, 20 i 21 lutego i były poprzedzone etapem przygotowawczym, którego istotną część stanowiła modlitwa do Ducha Świętego oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.

Łącznie w powyższych trzech spotkaniach uczestniczyło ponad 130 osób – najwięcej bo 57 uczestników zgromadził synod młodych. Każde ze spotkań rozpoczynała Eucharystia, podczas której przyzywano Ducha Świętego i rozważano Ewangelie zaproponowane w materiałach synodalnych naszej archidiecezji. Po Mszy św. rozpoczynały się obrady. Wszyscy uczestnicy dzieleni byli na małe grupy (8-10 osób), w których toczyły się rozmowy. Każdy w grupie miał możliwość wypowiedzenia się, a animujący grupę spisywał wszelkie sugestie i propozycje, by później przedstawić je na forum wszystkim uczestnikom. W grupach odpowiadano na pytania zamieszczone wcześniej na parafialnej stronie internetowej. Najdłużej obradowano w niedzielę podczas synodu parafian – dyskusja uczestników trwała aż 5 godzin, a pozostał jeszcze niedosyt. Na większość pytań odpowiadano metodą metaplanu, czyli w porządku: Jak jest? Jak powinno być?; Dlaczego nie jest tak, jak być powinno? Co zrobić, by było tak, jak powinno być? Podczas synodu seniorów zastanawiano się dodatkowo nad tym, jak czują się osoby starsze w Kościele i parafii? Co parafia może jeszcze zrobić dla seniorów? Jak powinna wyglądać współpraca parafii z ośrodkami dla osób starszych? (Dom Senior + Klub Seniora?) W jaki sposób przekonać osoby starsze i chore, które nie mogą uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, aby przyjmowały komunię św. w I piątki miesiąca w domu? I wreszcie co zrobić, by umożliwić osobom starszym większy udział w życiu parafialnym? Po zakończeniu obrad zebrane wnioski i sugestie prezentowane były podczas podsumowania i często ponownie dyskutowane. Każde ze spotkań kończyło się modlitwą i błogosławieństwem. Wkrótce przygotowana zostanie także anonimowa ankieta, do której wypełnienia zaproszeni zostaną wszyscy parafianie. Odpowiedzi wraz z wnioskami z powyższych trzech spotkań synodalnych przedstawione będą całej wspólnocie parafialnej i przekazane na synod dekanalny, który również odbędzie się w Kłecku.

Pierwsze wnioski

Obrady bezpośrednie potwierdziły wielką potrzebę spotkania i dyskusji na forum parafialnym. Na prośbę parafian kapłani postanowili spotykać się z wiernymi co najmniej raz w miesiącu i w podobny sposób rozmawiać o sprawach parafii, Kościoła i codzienności wiernych. Uczestnicy obrad kładli nacisk przede wszystkim na życie wspólnoty parafialnej. Podkreślano otwartość i mnogość inicjatyw ewangelizacyjnych w parafii oraz dbałość o liturgię i właściwe prowadzenie parafii, czyli gospodarowanie jej budżetem, a także duże zaangażowanie dzieci i młodzieży w parafii (KSM, LSO, Krąg Biblijny, zespoły muzyczne). Wskazano jednocześnie na potrzebę zwiększenia katechezy dorosłych wiernych, zwłaszcza pogłębienie świadomości i przeżywania Eucharystii w odniesieniu do życia codziennego oraz inicjację wspólnot dla małżeństw i mężczyzn. W każdej z grup proszono również o duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych, którego brakuje na terenie całej diecezji oraz zwiększenie współpracy między księżmi (współpraca, a nie konkurencyjność parafii). Ponadto bardzo mocno podkreślano potrzebę transparentności finansowej diecezji. Wierni pragną wiedzieć na co wydawane są środki przesyłane przez parafię oraz jakim budżetem dysponuje diecezja. Poproszono o roczne rozliczenie diecezji zarówno na poziomie finansowym (przychody i rozchody), jak również na poziomie duszpasterskim (program duszpasterski na cały rok – cele i sposoby ich osiągnięcia) podobnie, jak czynią to proboszczowie w parafiach, dzieląc się sprawozdaniem z życia parafii. Wskazano również na potrzebę tworzenia rocznego programu duszpasterskiego parafii (diecezji także) i przedstawiania wiernym już na początku roku wszystkich wydarzeń modlitewnych i ewangelizacyjnych oraz celów, jakie parafia (diecezja) pragnie osiągnąć w ciągu roku, tak, aby wierni mogli się przygotować i zaangażować. Bardzo wiele mówiono również o formalizowaniu wiary i praktyk religijnych, szerokiej biurokracji Kościoła i wskazywano, że potrzeba jeszcze większego wyjścia duszpasterzy i ludzi Kościoła do świata. Więcej spotkań w przestrzeni niesakralnej, ponieważ wielu ludzi do kościoła już nie przyjdzie, więc trzeba wychodzić do nich. W tym kontekście podkreślono konieczność zmniejszenia dystansu między duchownymi piastującymi wyższe godności kościelne. Potrzeba częstszych wizyt w parafiach, spotkań za zwykłymi wiernymi przy stole i głoszenie homilii w przystępniejszym języku. Mniej formalizmu, a więcej bliskości pasterzy Kościoła.

Relacja: S. Braciszewski
Fot. S. Braciszewski, A. Baumert

Relacje i zdjęcia ze spotkań synodalnych w parafiach przesyłać można na
kruszyk@swietywojciech.pl lub pkgniezno@wp.pl

22 lutego 2022