Kleryckie konferencje maryjne
Zapraszamy w dniach od 20 do 28 maja do oglądania kleryckich konferencji maryjnych poświęconych Wizerunkowi Matki Bożej Jasnogórskiej. Alumni III i IV roku gnieźnieńskiego PWSD przygotowali je w ramach ćwiczeń z homiletyki, z myślą o odłożonej w czasie, ale wciąż aktualnej peregrynacji kopii Obrazu po archidiecezji gnieźnieńskiej.
„Takie ćwiczenia mamy co roku, po raz pierwszy postanowiliśmy je jednak zarejestrować i udostępnić on-line” – mówi ks. dr Remigiusz Malewicz, wykładowca homiletyki w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.
„Temat nie jest przypadkowy – dodaje. – Wybraliśmy Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej jako że przygotowujemy się duchowo do rozpoczęcia peregrynacji kopii Wizerunku w naszej archidiecezji. Ikona jest dobrze znana chyba większości Polaków, ale nie wszyscy znają jej historię, głębię i symbolikę teologiczną, przesłanie, jakie w sobie kryje. O tym wszystkim będą mówić klerycy” – zachęca ks. Malewicz.
Alumni przygotowali dziewięć konferencji, które głoszą w seminarium duchownym i w Domu Księży Seniorów. Na stronie i Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej oraz Facebooku PWSD publikowana będzie codziennie – począwszy od 20 maja – jedna z nich. Krótkie, kilkuminutowe filmy zostały nagrane i zmontowane przez ks. Przemysława Robaszkiewicza, wikariusza parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie, który wcześniej przygotował i zrealizował rekolekcje wielkopostne online dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Nagrania zajęły trzy i pół godziny. Dla alumnów była to pierwsza wprawka przed czekającymi ich publicznymi wystąpieniami.
„Muszę przyznać, że klerycy podeszli do tego profesjonalnie i wykazali się dużą kreatywnością” – mówi ks. Malewicz. Wyjaśnia jednocześnie, że seminarzyści przygotowujący się do kapłaństwa nie mogą jeszcze głosić homilii, ale mogą głosić tego typu konferencje, przygotowując się tym samym do przyszłej posługi kaznodziejskiej.
Pierwszy odcinek 20 maja na www.archidiecezja.pl i Facebooku @prymasowska. Zajrzyjcie.
O Obrazie Jasnogórskim „…jakbyś na żywą patrzył”