Klerycy w Wągrowcu

Jak wiemy, klerycy gnieźnieńskiego seminarium wielokrotnie wyjeżdżają na niedziele powołaniowe do różnych parafii w naszej archidiecezji, aby modlić się o nowe powołania i podzielić swoim świadectwem. Tym razem gościli w Wągrowcu. Oddajemy im głos.

W niedzielę 15 października wybraliśmy się do parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu, gdzie zaprosił nas proboszcz ks. kan. Piotr Kalinowski. Co ciekawe, do wągrowieckiej fary z Dobrą Nowiną pojechaliśmy wszyscy (klerycy od II do VI roku wraz z księdzem rektorem Przemysławem Kwiatkowskim), gdyż takie było życzenie Księdza Proboszcza. Był to bardzo intensywny i radosny czas, dzieliliśmy się swoim świadectwem powołania, wskazując na konkretne Boże działanie w naszym życiu, jak również opowiadaliśmy, czym jest seminarium dla każdego z nas. W trakcie sumy parafialnej, na którą przyjechał, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. v-ce rektor Maciej Olczyk można było usłyszeć naszą seminaryjną scholę, która swoim śpiewem upiększyła liturgię. Poprowadziliśmy też dwa popołudniowe spotkania. Pierwsze było zaadresowane do młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, na którym dzieliliśmy się własnym doświadczeniem działania Ducha Świętego w naszym życiu. Natomiast drugie spotkanie – dla rodziców, było świetną okazją, byśmy podzielili się doświadczeniem swoich rodzin, wskazując jak ważną rolę odgrywają rodzice, którzy jako pierwsi są zobowiązani dać świadectwo wiary. Zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego spotkania, sam Chrystus ukryty w Najświętszym Sakramencie błogosławił wszystkim uczestnikom. Ksiądz rektor podczas Mszy św. o godzinie 16.00 modlił się z parami, które pragną zawrzeć sakramentalny związek małżeństwa i wygłosił do nich specjalne słowo, otwierające czas ich bezpośredniego przygotowania do tego sakramentu.

Jak widać, niedziela powołaniowa w Wągrowcu była wyjątkowo pracowita i pełna różnych spotkań, za które jesteśmy bardzo wdzięczni Księdzu Proboszczowi – za organizację i parafianom – za aktywne i liczne uczestnictwo. Cieszymy się, że mogliśmy doświadczyć życia parafialnego, które tętni życiem. Na koniec naszego niedzielnego spotkania, ks. kan. Proboszcz wręczył każdemu z nas pamiątkową statuetkę, na której zamieścił sowa św. Jakuba Apostoła: „Wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami martwa jest sama w sobie”.  Niech te słowa ucznia Jezusa będą dla nas wszystkich zachętą do konkretnego działania i do wspólnej troski o powołania kapłańskie. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasz pobyt w Wągrowcu oraz brali czynny udział we wspólnej modlitwie i spotkaniach. Rzadko się zdarza, aby parafia przyjęła jednego dnia 30 kleryków i to jeszcze w tak dobrej atmosferze – przepełnionej duchem modlitwy, ale też radości, czego doświadczyliśmy, dzięki licznym uśmiechom parafian, kierowanym w naszą stronę, otwartości ich domów oraz życzliwości kapłanów, pracujących w Wągrowieckiej farze.

źródło: powolani.archidiecezja.pl

17 października 2017