Kolejne archiwalia po konserwacji

Gnieźnieńskie Archiwum Archidiecezjalne zaprezentowało mediom owoce prac konserwatorskich, przeprowadzonych w tym roku w ramach projektu pn. „Piąty etap konserwacji archiwaliów sądowych z Gniezna z okresu od XV do XVI wieku”. Projekt został dofinansowany w ramach programu Wspieranie Działań Archiwalnych 2023, prowadzonego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.

W ramach projektu poddano pełnej konserwacji 70 obiektów papierowych, stanowiących dokumentację obiegową sądu kościelnego (konsystorskiego) w Gnieźnie z podanego wyżej okresu. Jak mówi dyrektor archiwum, ks. Michał Sołomieniuk: „Wśród tych dokumentów są wezwania do stawienia sie przed sądem, zestawy pytań, które należy zadać świadkom, zeznania świadków, skargi powodowe itp. Zakres spraw sądowych, których te pisma dotyczą, jest szeroki, obejmuje zarówno zarzuty kryminalne różnej wagi (choć takowe są rzadkie), jak i spory o niewywiązywanie się ze zobowiązań materialnych”.

Wykonawcą prac była Marzena Szczerkowska z Gniezna, dyplomowany konserwator zabytków z papieru i skóry, która przybliżyła dziennikarzom tajniki swojej pracy: „Obiekty należało dokładnie obejrzeć i stwierdzić, w jakim są stanie zachowania. Na podstawie tego podzielono je na cztery grupy. Grupując te dokumenty, należało przeprowadzić dokumentację fotograficzną i opisową. Następnie przeprowadzono badania pH, czyli odczynu papieru każdego dokumentu przed i po konserwacji. Z wyróżnionych kilkunastu dokumentów dokonano także badania atramentu – czy następuje jego korozja, czy nie, dlatego, że wiele dokumentów wykazywało duże rozmycie atramentu” – tłumaczyła.

Całkowity koszt projekty wyniósł 75 060 zł, w tym dofinansowanie ze strony Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych wyniosło 67 430 zł.

Fot. Archiwum Archidiecezjalne

25 listopada 2023