Kołodziejewo: rocznicowe obchody

Bp senior Bogdan Wojtuś przewodniczył Mszy św. z okazji 110. rocznicy istnienia szkoły podstawowej w Kołodziejewie. Uroczystości zgromadziły licznych gości, także byłych absolwentów, wśród których nie brakuje kapłanów i osób konsekrowanych.

Eucharystia sprawowana 19 września w kościele parafialnym pw. św. Józefa stanowiła główny punkt rocznicowych obchodów. W homilii biskup senior porównał misję nauczycieli do ewangelicznego siewcy. Oni również sieją, a glebą, w którą rzucają ziarna wiedzy i prawdy są uczniowie. „To kim są, kim się stają to w dużej mierze wasz wysiłek, wasza zasługa” – mówił. Ubolewał też, że ze współczesnej szkoły próbuje się rugować to, co niegdyś stanowiło ważny element jej misji. Szkoła nie tylko uczyła, ale i wychowywała, kształtując zarówno osobowość, jak i kręgosłup moralny młodych ludzi. Bo cóż to za wykształcony człowiek, który nie zna zasad moralnych? – pytał biskup. „Cóż to wykształcony człowiek, który nie zna tradycji religijnej. W wychowaniu chodzi przecież o integralny rozwój człowieka, a więc o rozwój fizyczny, intelektualny, moralny i religijny” – przypomniał.

W uroczystości uczestniczyła szkolna społeczność, przedstawiciele władz lokalnych i oświatowych. We wspólnej modlitwie uczestniczyli też byli dyrektorzy, nauczyciele i absolwenci placówki, w tym najstarsza nauczycielka Danuta Konieczka oraz absolwentka rocznik 1933 Zofia Bubacz.

Szkoła w Kołodziejewie istnieje od 1905 roku. To wówczas edukację rozpoczęły w niej pierwsze roczniki uczniów. Tę najwcześniejszą historię placówki ukazuje najstarsza szkolna kronika, która jest ponadto bogatym źródłem wiedzy na temat życia ówczesnej lokalnej społeczności. Warto dodać, że wśród absolwentów jest  s. Halina Padoł i wielu kapłanów. Edukację w Kołodziejewie rozpoczynali: śp. ks. Jan Fulara, śp. ks. Ryszard Pacanowski, ks. prałat Lucjan Wiśniewski, ks. Andrzej Kuźmiński, ks. Piotr Dworek, ks. Waldemar Myka i ks. Marcin Łojko.

BK

23 września 2015