Komunikat Kurii dot. Mszy trydenckich

Kuria Metropolitalna w Gnieźnie przypomina, że zgodnie z decyzją Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka Msze trydenckie sprawowane są w czterech ośrodkach archidiecezji gnieźnieńskiej – Gnieźnie, Inowrocławiu, Wrześni oraz Pobiedziskach. Jednocześnie Kuria informuje, że kaplica Bractwa św. Piusa X pw. Matki Bożej Dobrej Rady, mieszcząca się przy ulicy Grzybowo w Gnieźnie, nazywana w mediach także „kaplicą rzymskokatolicką” lub „kaplicą” nie została ustanowiona za wiedzą i zgodą Księdza Prymasa.

Publikujemy pełną treść komunikatu

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie dotyczący sprawowania tzw. Mszy trydenckich

Ojciec Święty Franciszek w Motu proprio „Traditionis custodes” powierzył biskupom diecezjalnym troskę o właściwą praktykę sprawowania liturgii według Mszału Rzymskiego z 1962 roku.

Zgodnie z powyższym Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński i Prymas Polski, wyraził zgodę na celebrację tzw. Mszy trydenckich w czterech ośrodkach Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Są nimi Gniezno, Inowrocław, Września oraz Pobiedziska.

W Gnieźnie te Msze święte za zgodą Księdza Prymasa są sprawowane tymczasowo w kaplicy kościoła pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana na Osiedlu Grunwaldzkim, w drugą niedzielę każdego miesiąca o godz. 15.00. Docelowo będą one sprawowane w kościele rektorskim pw. św. Jerzego w pobliżu katedry.

Jednocześnie Kuria Metropolitalna w Gnieźnie informuje, że kaplica Bractwa św. Piusa X pw. Matki Bożej Dobrej Rady, mieszcząca się przy ulicy Grzybowo w Gnieźnie, nazywana w mediach także „kaplicą rzymskokatolicką” lub „kaplicą” nie została ustanowiona za wiedzą i zgodą Księdza Prymasa. Księża lefebryści, którzy sprawują tam liturgię, czynią to bez wiedzy Księdza Prymasa, a ich status prawny w Kościele rzymskokatolickim nie jest uregulowany.

Wiernych, którzy pragną brać udział w tzw. Mszy trydenckiej, prosimy o uczestniczenie w tej liturgii w ośrodkach specjalnie ustanowionych w tym celu przez Księdza Prymasa.

ks. Zbigniew Przybylski
Wikariusz Generalny Archidiecezji Gnieźnieńskiej