Koncert cecyliański w Inowrocławiu

W niedzielę poprzedzającą wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w inowrocławskiej parafii pw. Świętego Józefa odbył się uroczysty koncert muzyki sakralnej. Wystąpiły dwa miejscowe chóry: „Pro Arte” pod dyrekcją Moniki Wilkiewicz i Grażyny Wolter oraz Towarzystwo Śpiewu „Halka” pod dyrekcją Waldemara Szafrańskiego.

Koncert był również okazją do prezentacji współczesnej muzyki sakralnej młodego kompozytora Michała Lipskiego, którą wykonali: Karolina Wojciechowska (sopran) i kompozytor Michał Lipski (organy). Tego wieczoru przy organach zasiedli również Wiktoria Stachowiak i Marcin Kopczyński. Koncert poprowadził Jacek Nijak, a przesłaniem muzycznego wieczoru były refleksje o muzyce sakralnej papieża Benedykta XVI: „Najwyższa posługa muzyki odsłania zasypaną drogę do serca, do centrum naszego istnienia, tam, gdzie styka się ona z istnieniem Stwórcy i Zbawiciela. Gdziekolwiek się to udaje, muzyka staje się drogą prowadzącą do Jezusa. Drogą, na której Bóg ukazuje swoje zbawienie”.

Koncert wpisał się w obchody jubileuszu 100-lecia parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, a jego współorganizatorami byli: Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Arte”, Towarzystwo Śpiewu „Halka”, Stowarzyszenie Chóru Kameralnego „Pro Arte” i Instytut Prymasa Józefa Glempa przy wsparciu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Warto podkreślić, że szczególny symbol koncertu to organy klasyczne, które zostały poświęcone przed dwoma laty przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a sprowadzone i zbudowane w inowrocławskiej świątyni z inicjatywy bp. Radosława Orchowicza, ówczesnego proboszcza parafii pw. św. Józefa.

Foto: Archiwum „Pro Arte”

21 listopada 2023