Kongres Nowej Ewangelizacji

W dniach 24-27 października odbędzie się w Gnieźnie V Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Tematem spotkania będzie rodzina – jej rola, znaczenie, kondycja i kryzysy, jakie współcześnie przeżywa.

Do Gniezna przyjedzie m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, Charles Whitehead, pomysłodawca adresowanej do rodzin inicjatywy „Celebrate” oraz o. Ksawery Knotz, znany rekolekcjonista i duszpasterz rodzin. O wygłoszenie konferencji i udział w panelach dyskusyjnych poproszono duchownych i świeckich z Polski i zagranicy m.in.:  prof. Kaję Kaźmierską z Uniwersytetu Łódzkiego, o. Fidalgo Antonio Gerardo CSsR, współautora książki „Amoris laetitia jako ewangelia miłości i droga do przebycia”, bp. Wiesława Śmigla z Rady KEP ds. Rodziny oraz Marcina Zielińskiego, lidera Wspólnoty Uwielbienia „Głos Pana” ze Skierniewic.

→ V Kongres Nowej Ewangelizacji INFORMACJE

Kongres rozpocznie się 24 października po południu w gnieźnieńskiej hali widowiskowo-sportowej GOSiR. Mszę św. inaugurującą spotkanie odprawi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Tego dnia uczestnicy wysłuchają też pierwszej nauki rekolekcyjnej ks. Teodora Suchonia.

Kolejne dwa dni upłyną pod znakiem prelekcji, paneli dyskusyjnych, warsztatów i modlitwy. W czasie konferencji i debat podjęty zostanie m.in. temat współczesnych wyzwań i zagrożeń dla rodziny, towarzyszenia parom niesakramentalnym w rozwoju wiary, a także chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. Uczestnicy będą się również zastanawiać nad tym, co czyni małżeństwo szczęśliwym i po co Kościołowi rodzina?

Na warsztatach otrzymają praktyczne narzędzia do pracy z małżeństwami i rodzinami, począwszy od nowoczesnych form prowadzenia katechez przedmałżeńskich, przez pracę ewangelizacyjną i duszpasterską, po programy do pracy w kryzysie i separacji. W czasie seminariów spotkają się z liderami, którzy osobiście przerobili tematy dotyczące różnych aspektów życia małżeńskiego i będą się dzielić zarówno wiedzą teoretyczną, jak i doświadczeniem zdobytym w praktyce. Kongres będzie też okazją do modlitwy za małżeństwa i rodziny. Eucharystie, ciągła adoracja i uwielbienie 24/7, modlitwa wstawiennicza – to tylko niektóre jej formy.

W czasie spotkania zaplanowano także rodzinny festyn ewangelizacyjny, do udziału w którym zaproszeni są mieszkańcy miasta i wszyscy chętni, szczególnie rodziny. Festyn odbędzie w sobotnie popołudnie 26 października w hali GOSiR i będzie miał charakter otwarty.

→ Rodzinny Festyn Ewangelizacyjny ZAPROSZENIE

Kongresowi towarzyszyć będzie również forum dla księży, które odbędzie się 24 października w gnieźnieńskim w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Podczas spotkania podjęte zostaną trzy tematy: koncepcja teologii moralnej w ujęciu papieża Franciszka (ks. Giovanni Missier), towarzyszenie parom niesakramentalnym w drodze rozwoju wiary (o. Fidalgo Antonio Gerardo CSsR) oraz stanowisko KEP w sprawie punku 8 „Amoris Laetitia”.

→ Forum dla księży ZAPROSZENIE

Owocem kongresowych obrad będzie przesłanie ogłoszone ostatniego dnia spotkania. „Przyjmujemy za cel ukazanie kondycji małżeństw w Polsce bez otoczki idealizmu i refleksję nad tym, jak Kościół może wspierać rodziny, aby marzenia nie rozbijały się tak łatwo przy zderzeniu z prozą życia. Nie możemy dłużej udawać, że nie ma problemu lub, że jest on marginalny. Małżeństwa w Polsce potrzebują Kościoła znacznie bardziej zaangażowanego w ich sytuację” – piszą w zaproszeniu organizatorzy spotkania.

Do udziału w kongresie zaprasza też gospodarz miejsca Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Pragnę zaprosić do Gniezna wszystkich, którzy chcą pochylać się nad sprawą rodziny. Radość miłości jest przecież także radością Kościoła. Oczywiście jesteśmy świadomi, że rodziny przeżywają różne sytuacje, także sytuacje trudne i kryzysowe, dlatego chcemy objąć je wszystkie modlitwą, by tchnąć w nie Bożego ducha. Zapraszam więc wszystkich – rodziny, małżonków, wszystkich, którzy towarzyszą rodzinom i tych, którzy myślą o założeniu rodziny, abyśmy mogli razem w Gnieźnie te dni przeżyć” – mówi abp Wojciech Polak.

V Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji organizują Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz archidiecezja gnieźnieńska. Zapisy, informacje, program → www.radoscmilosci.org 

 

18 września 2019