Konkurs biblijny: dziewczyny górą

Laureatki i wyróżnione XVI Archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego dla Młodzieży klas VII I VIII odebrały 9 maja z rąk Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka gratulacje i nagrody. Dziewczynom towarzyszyli ich rodzice i katecheci. „Niech to będzie początek pięknej przygody z Pismem Świętym, która trwać będzie całe życie” – mówił metropolita gnieźnieński.

Podobnie jak w latach ubiegłych szesnasta edycja konkursowych zmagań nawiązywała do hasła roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy” i przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy odbył się 7 marca w szkołach, a zakres tematyczny obejmował pierwsze osiem rozdziałów Ewangelii wg św. Marka wraz z przypisami. Zdobywcy największej liczby punktów spotkali się 19 kwietnia podczas etapu diecezjalnego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie, w którym musieli się wykazać wiedzą nt. całości ewangelicznego przekazu św. Marka. Tym razem najwyższe laury i wyróżnienia zdobyły dziewczyny.

• I miejsce – Klaudia Fekner (SP Złotków, katecheta: p. Wioletta Jaworska)
  • II miejsce – Weronika Ostrowska (SP Wola Wapowska, katecheta: p. Małgorzata Lewandowska)
  • III miejsce Agata Pawłowska (SP Racice, katecheta: p. Mariola Talaska)

wyróżnienia

• Zuzanna Gbur (SP nr 6 Gniezno, katecheta: p. Małgorzata Walterbach)
  • Weronika Leśniak (SP Milenium Gniezno, katecheta: p. Magdalena Błachowiak).

„Wasza wiedza, zaangażowanie i aktywność to nie tylko radość dla waszych rodziców i bliskich, ale także radość Kościoła, bo przecież właśnie przez Słowo Boże lepiej go poznajcie, przez Słowo Boże przybliżacie się do niego, a tym samym stajecie się żywymi uczestniczkami tej wspólnoty i tej rzeczywistości” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak wyrażając nadzieję, że udział w konkursie jest początkiem pięknej przygody z Pismem Świętym, która trwać będzie całe życie. „Pogłębiajcie wiedzę, rozwijajcie talenty, bo jak mówił św. Jan Paweł II, prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć” – dodał abp Polak.

Oprócz Prymasa Polski laureatkom i wyróżnionym gratulowali: biblista ks. prof. UAM Paweł Podeszwa i ks. prof. UAM Mieczysław Polak z Wydziału Teologicznego poznańskiego uniwersytetu. Obecni byli także dr Teresa Kowalczyk i ks. dr Remigiusz Malewicz z Wydziału Katechetycznego gnieźnieńskiej kurii.

Konkurs organizuje Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie we współpracy z Dziełem Biblijnym im. Jana Pawła II Archidiecezji Gnieźnieńskiej, pod patronatem Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Konkurs ma pogłębić wiedzę biblijną przekazywaną uczniom w podstawie programowej, rozwijać ich umiejętności analityczno-interpretacyjne oraz motywować do dalszego, samodzielnego poszerzania posiadanych już wiadomości.

B. Kruszyk
Fot. ks. R. Malewicz