Kościół – przystań miłosierdzia

„Kościół to miejsce, w którym trzeba nam wziąć na siebie słabości i trudności naszych sióstr i braci” – mówił w niedzielę w Janowcu Wielkopolskim Prymas Polski abp Wojciech Polak. Na uroczystości rocznicy konsekracji tamtejszej świątyni parafialnej przestrzegał przed apatią, zniechęceniem i egoizmem.

Przypominając prawdę o Kościele jako „świątyni zbudowanej z żywych kamieni, stojącej na fundamencie apostołów, na kamieniu węgielnym, którym jest Jezus Chrystus” arcybiskup gnieźnieński powtórzył za św. Pawłem, że nie ma Kościoła poza Jezusem Chrystusem.

„Kościół i Chrystus idą razem. Nie można więc mówić Chrystus TAK, Kościół NIE. Nie można kochać Chrystusa, ale nie Kościoła, słuchać Chrystusa, ale nie Kościoła” – tłumaczył, dodając, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jego wzrost bądź upadek. „Niech każdy uważa na to, jak buduje, a więc czy i jak przyczynia się  autentycznego wzrostu Kościoła, czy też może odwrotnie, przez swój grzech, przez swoją słabość i brak wiary niszczy świątynię Boga” – mówił. 

Prymas przestrzegał też przed zamknięciem w sobie, zniechęceniem i apatią. Przed „zamrożeniem elit” jak to trafnie ujął papież Franciszek. Odwołując się do modlitwy czytanej podczas konsekracji świątyni przypomniał, że to tutaj: „ubodzy znajdują miłosierdzie, uciśnieni prawdziwą wolność, a wszyscy ludzie przyoblekają się w godność Bożych dzieci”. Aby jednak ubodzy w Kościele znaleźli miłosierdzie trzeba, by ta nowina o zbawieniu do nich dotarła, zatem – jak pisze papież Franciszek – wszystko w działaniu duszpasterskim Kościoła powinno zostać otulone czułością, z jaką kieruje się do wiernych, nic też z jego głoszenia i z jego świadectwa ukazanego światu nie może być pozbawione miłosierdzia.

„Kościół to przystań miłosierdzia – mówił Prymas Polski. – Kościół to miejsce, w którym trzeba nam wziąć na siebie słabości i trudności naszych sióstr i braci. Kościół to przestrzeń, w której trzeba nam głosić miłosierny uścisk Ojca. Czy nie o tym właśnie pragnie nam dziś przypomnieć Bogu poświęcona czterdzieści lat temu świątynia? Tak wtedy, jak i dziś, na zawsze pozostaje miejscem doświadczania miłosierdzia i czynienia miłosierdzia, miejscem zbawienia, które staje się udziałem nas wszystkich” – podkreślił na koniec abp Polak.

Kościół w Janowcu Wielkopolskim został zbudowany w 1840 roku. Świątynię rozbudowano w latach dwudziestych następnego stulecia. Została konsekrowana w 1975 roku. We wnętrzu znajduje się m.in. zabytkowa późnobarokowa ambona, ołtarz boczny z XVII wieku oraz tablica upamiętniająca przejście przez Janowiec króla Jana III Sobieskiego zdążającego na bitwę pod Wiedniem. W czasie niedzielnej uroczystości Prymas Polski poświęcił również nowy dzwon dla parafii. 

 

BK KAI
Fot. Fotoraj 

28 września 2015