„Kostka” w Kruszwicy i Damasławku

Młodzi świętowali wspomnienie swojego patrona św. Stanisława Kostki. W Damasławku odbyło się czterodniowe rekolekcyjne spotkania, którego uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być dobrym. W Kruszwicy natomiast zastanawiali się, co znaczy być świętym.

W Damasławku z młodzieżą spotkał się proboszcz i dziekan damasławski ks. Andrzej Stefański. „Gdy przywołujemy postać świętego Stanisława może warto postawić sobie pytanie o dobroć. Był dobry to znaczy jaki? Kto z nas ma braci i siostry ten dobrze wie, co znaczy ustąpić, podzielić się czymś, zatroszczyć o drugiego, nie być pępkiem świata” – mówił do młodych. Zachęcał również, by zastanowili się nad swoją przyszłością, nad powołaniem i bez względu na to, co zamierzają w przyszłości robić, by zaprosili do niej Jezusa. W czasie rekolekcji młodzież spotkała się w damasławskim kościele na Drodze Krzyżowej oraz przeżywała dzień pokutny. Obchody święta patrona młodzieży zakończyła niedzielna Eucharystia.

W Kruszwicy natomiast do wspólnego świętowania zaprosili młodych: dekanalny duszpasterz młodzieży ks. Łukasz Staniszewski oraz wikariusz ks. Łukasz Twarużek. W prastarej bazylice świętych apostołów Piotra i Pawła zgromadziło się ponad dwustu młodych. Po Mszy św. obejrzeli krótką inscenizację o potrzebie świętości inspirowaną życiem św. Stanisława Kostki, a później spotkali się na ognisku, gdzie zabawę umilał parafialny zespół „Effatha”.

Fot. A. Borczykowska, A. Walkiewicz

27 września 2014