Koszuty: powrót obrazu Matki Bożej

Po dwóch miesiącach renowacji do kościoła w Koszutach powrócił 23 sierpnia obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.  Uroczystego wprowadzenia obrazu dokonał proboszcz miejscowej parafii ks. Ksawery Wilczyński. W uroczystej procesji wzięła udział spora liczba mieszkańców pobliskich miejscowości, a honorową eskortę pełnili strażacy.

Obraz Matki Bożej z Koszut to jedna z najstarszych kopii cudownego wizerunku z Rokitna. Cechą charakterystyczną obrazu jest odsłonięte prawe ucho Maryi, dzięki czemu zarówno ta rokitniańska, jak i koszucka postać znana jest jako Matka Boża Cierpliwie Słuchająca. Oryginał namalowano przed rokiem 1670. Wtedy to również obraz uznano za cudowny. Koszucka wersja powstała kilkadziesiąt lat później. Szczególnego znaczenia obraz ten nabrał po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – wówczas to parafia w Koszutach została wydzielona z młodojewskiej. Na obrazie zasłaniającym wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej znajdował się wizerunek św. Bartłomieja, patrona młodej parafii. Po wojnie zastąpił go obraz św. Izydora Oracza.

Podczas II wojny światowej naziści rozebrali niemal całkowicie miejscowy kościół, niszcząc dodatkowo okoliczny cmentarz. Dzięki poświęceniu mieszkańców obraz udało się w ostatniej chwili ukryć w jednym z grobowców, a następnie w domu p. Heleny Czekalskiej oraz (do zakończenia wojny) w domu p. Kazimiery Siwińskiej. Po nastaniu pokoju przystąpiono do odbudowy kościoła, Obraz Matki Bożej gromadził coraz większe rzesze wiernych. Ostatnia renowacja malowidła miała miejsce w latach 70-tych ubiegłego wieku. Teraz, dzięki kolejnej odnowie, obraz odzyskał blask i powrócił na swoje miejsce w ołtarzu koszuckiego kościoła.

Fot. Robert Rusik
źródło historyczne: www.koszuty.slupca.pl

24 sierpnia 2015