Gniezno: Krajowy Zjazd Konsultantów-Instruktorów INER

W dniach od 4 do 6 października w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbył się Krajowy Zjazd Konsultantów-Instruktorów Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny (INER). Gościem spotkania była Elizabeth Rötzer, córka prof. Josefa Rötzera, który jest twórcą naturalnej metody planowania rodziny.

Organizatorem wydarzenia był Referat Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin, a szczególną troską otoczyła uczestników Teresa Niewiadomska, instruktorka metody Rötzera w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Zjazd rozpoczął się Mszą świętą, której przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Homilię wygłosił ks. dr Hubert Wiśniewski, diecezjalny duszpasterz małżeństw i rodzin, podkreślając rolę wartości chrześcijańskich w budowaniu relacji małżeńskich. Zwrócił także uwagę na zagubienie współczesnego człowieka, który odrzuca tradycyjne fundamenty życia, co w konsekwencji prowadzi do doświadczenia nihilizmu.

„Człowiek coraz bardziej opiera swoje życie na indywidualizmie, hedonizmie i dążeniu do samospełnienia. W takiej perspektywie życie staje się trudne. Jednym z rozwiązań tej sytuacji jest powrót do budowania silnych relacji, które dają wsparcie emocjonalne i duchowe; bliskość z innymi i przynależność do wspólnoty. Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni bo wspólnie możemy wsłuchiwać się w życie” – mówił ks. Wiśniewski.

Sobota była dniem wykładów oraz poszerzenia wiedzy. Była też możliwość zwiedzenia katedry gnieźnieńskiej i miasta. Wieczorem zarząd INER spotkał się na zebraniu, podczas gdy pozostali uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez psycholog Ewę Przybylską-Mielcarek z Poradni Rozwoju Osobistego „Dignitas” w Gnieźnie. Niedziela była czasem podsumowań, omawiania planów na kolejny rok oraz wymiany spostrzeżeń dotyczących pracy nad metodą Rötzera, stanowiących inspirację na przyszłość.

Instytut został założony w celu promowania i szerzenia wiedzy na temat naturalnych metod planowania rodziny, szczególnie metod opartych na obserwacji cyklu płodności kobiety. Misją Instytutu jest edukacja i wsparcie małżeństw oraz par w zakresie świadomego, odpowiedzialnego podejścia do rodzicielstwa, zgodnie z etycznymi zasadami wynikającymi z nauczania Kościoła katolickiego.

INER organizuje kursy, szkolenia i warsztaty dla małżeństw, doradców rodzinnych, lekarzy oraz osób duchownych, ucząc metod naturalnego planowania rodziny. Szkolenia obejmują obserwację i interpretację objawów płodności. Jednocześnie Instytut kładzie nacisk na promowanie zdrowego trybu życia i dbanie o zdrowie prokreacyjne. Dzięki metodom NPR pary mogą lepiej zrozumieć swoje ciało i cykl płodności, co może przyczynić się do poprawy zdrowia fizycznego i emocjonalnego.

INER ma także za zadanie wspieranie relacji małżeńskich poprzez propagowanie dialogu, wzajemnego zrozumienia i odpowiedzialności w planowaniu rodziny. Działa na rzecz zwiększenia świadomości na temat alternatyw dla antykoncepcji, pokazując, że naturalne metody są nie tylko skuteczne, ale również zgodne z etycznymi normami chrześcijańskimi.

Referat Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin
8 października 2024