Kruszwica: 5-lecie KSM

W sobotę 10 września kruszwicki oddział KSM obchodził 5-lecie istnienia. Wspólnota liczy obecnie 15 osób i aktywnie włącza się w organizację lokalnych wydarzeń m.in. Nocy Świętych, Misterium Męki Pańskiej oraz Nocnej Drogi Krzyżowej.

Oddział KSM w Kruszwicy został założony 7 marca 2017 roku jednak ze względu na zbliżającą się peregrynację kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po dekanacie kruszwickim organizacja zdecydowała się przenieść obchody na wrzesień, by włączyć się w przygotowania. Rocznicowe uroczystości rozpoczęła Msza św. w kruszwickim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, której przewodniczył ks. Jacek Bartmański, asystent kościelny kruszwickiego oddziału KSM, a homilię wygłosił jego poprzednik ks. Mateusz Rosiński. Obecni byli również księża asystenci oraz księża związani z kruszwicką wspólnotą. Po wspólnej modlitwie odbyło się spotkanie z udziałem m.in. młodych z innych oddziałów KSM działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Wieczorem zaś wszyscy uczestniczyli w koncercie pieśni maryjnych „Z miłości do M…”, który rozpoczął duchowe przygotowania do nawiedzenia kopii cudownego Obrazu w Kruszwicy.

KSM Archidiecezji Gnieźnieńskiej zaczęło działać w 1991 roku i było drugim w Polsce po erygowanym wcześniej w archidiecezji krakowskiej. Z czasem, w miarę upływu lat, wraz z malejącą liczbą członków, działalność organizacji zaczęła zamierać. W 2017 roku, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, z błogosławieństwem Prymasa Polski organizacja reaktywowała działalność. Była to oddolna inicjatywa samych młodych. Pomysł wyszedł od wolontariuszy zaangażowanych w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i był jednym z owoców tego spotkania. Mimo pandemii organizacja powoli, ale konsekwentnie powiększa szeregi swoich członków, zachęcając młodych do organizowania wspólnot w rodzinnych parafiach. W Kruszwicy założycielem KSM był ks. Maciej Jasiński, ówczesny wikariusz w parafii pw. św. Teresy, a zarazem pierwszy asystent oddziału oraz Filip Pawlak obecny prezes oddziału.

Fot. F. Pawlak
11 września 2022