Kruszwica: …i odprowadzili Go na ukrzyżowanie

Ostatnia Wieczerza, rozprawa przed Piłatem, droga na Golgotę – już po raz drugi mieszkańcy Kruszwicy rozważali Mękę Jezusa uczestnicząc w Niedzielę Palmową w Misterium Męki Pańskiej wystawionym przez młodzież.

Przygotowania do pasyjnego przedstawienia trwały kilka miesięcy. Młodzi aktorzy spotykali się kilka razy w tygodniu pod kierunkiem ks. Łukasza Staniszewskiego, wikariusza kruszwickiej parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Owoce ich pracy można było zobaczyć w Niedzielę Palmową. Misterium rozpoczęło się na Wzgórzu Zamkowym scenami Ostatniej Wieczerzy i rozprawy u Piłata. Następnie uczestnicy Pasji podążali za Jezusem ulicami Kruszwicy do kolegiaty, gdzie odegrana została scena ukrzyżowania. W scenariuszu nie zabrakło odniesień do zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II, którego postać pojawiła się na końcu przedstawienia. Kruszwickie misterium zorganizowała parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła we współpracy z miejscowym Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” oraz Urzędem Miejskim w Kruszwicy.

BK
Fot. CKIS Ziemowit