Kruszwica pamięta

Wspólnota kruszwickiej parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła dziękowała za dar Eucharystii i świętość Jana Pawła II. Jak co roku wierni pielgrzymowali do krzyża papieskiego ustawionego w miejscu, gdzie przed laty sprofanowano Najświętszy Sakrament.

Pielgrzymka odbyła się po raz drugi. W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II Kruszwiczanie podążyli do krzyża papieskiego ustawionego przy drodze na Szarlej, gdzie przed blisko osiemdziesięciu laty, 8 grudnia 1935 roku, porzucono Najświętszy Sakrament skradziony wcześniej z ograbionej kruszwickiej kolegiaty. Pielgrzymka i wspólna modlitwa przy krzyżu jest zadośćuczynieniem za ten niegodny czyn i jednocześnie wyrazem pamięci o św. Janie Pawle II, którego przypomina umieszczona na krzyżu modlitwa „Wdzięczni Bogu, Matce Najświętszej i Kościołowi, wołamy za św. Janem Pawłem II Totus Tuus”. Świętego papieża wspominano także wcześniej, w kościele parafialnym, gdzie sprawowana była Msza św. i gdzie młodzież z grupy „Petrus” pod kierunkiem księży wikariuszy wystawiła inscenizację poświęconą Janowi Pawłowi II.

28 października 2014