Kruszwickie Misterium – premiera 10 kwietnia na YouTube

Prawda? Cóż to jest prawda? Pytanie, które Piłat zadał Jezusowi jest motywem przewodnim zbliżającego się IX Misterium Męki Pańskiej w Kruszwicy. W czasach, gdy każdy ma swoją prawdę, a obiektywność staje się utopią, warto zatrzymać się i zastanowić nad prawdą. Czym dla mnie jest prawda? Jak ją rozumiem? Czym była prawda, o której mówił Jezus?

Tegoroczne kruszwickie „Misterium Męki Pańskiej” podobnie jak w zeszłym roku realizowane jest w konwencji filmowej. Wybór medium filmowego podyktowany był z jednej strony niedawnymi utrudnieniami wynikającymi z epidemii covid-19, z drugiej tematem podjętym przez twórców. W najnowszym misterium jednym z głównych bohaterów jest piąty prokurator Judei Piłat z Pontu. To właśnie wokół jego postaci dzieją się najważniejsze wątki pasji Jezusa z Nazaretu. Twórcy misterium zainspirowali się powieścią Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, a w szczególności wątkiem Piłata. Oprócz tego skorzystali z fragmentów powieści Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”. Całość historii męki pańskiej została przeniesiona we współczesność po to, by jeszcze bardziej wybrzmiał problem prawdy. „Z całych sił staraliśmy się podejść do tematu Pasji Chrystusa w zupełnie nowy, nietuzinkowy sposób. Jestem przekonany, że historia ukazana w filmie będzie czymś innym i nowym. Z jednej strony pragnęliśmy jak najlepiej przedstawić znaną nam wszystkim historię ostatnich ziemskich chwil Jezusa, z drugiej, poprzez współczesne ukazanie tych wydarzeń oraz skupienie się na temacie prawdy pragniemy skierować uwagę widza na zupełnie innym odbiór pasji – mówi zaangażowany w realizację misterium Filip Pawlak.

Nagrania realizowane były m.in. w kruszwickiej kolegiacie i Muzeum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Praca nad produkcją rozpoczęła się na początku grudnia. W film zaangażowana jest młodzież z KSM, Wojownicy Maryi oraz wielu zaprzyjaźnionych aktorów, których od lat widywać można w Kruszwickim Misterium. Twórcami filmu są Kruszwicki oddział Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży z ks. Jackiem Bartmańskim oraz studio produkcyjne Pro-Arte, w które skład wchodzą m.in. Paweł Lewartowski oraz Filip Pawlak – wieloletni organizatorzy Misterium w Kruszwicy. Partnerami filmu są Urząd Miasta i Gminy Kruszwica oraz CKiS Ziemowit. Film otrzymał patronat honorowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce oraz wojewody kujawsko-pomorskiego.

Premiera w Niedzielę Palmową 10 kwietnia o 19.30 na YouTube Misterium Kruszwica oraz Fb Kolegiata Kruszwica.

We współpracy z Instytutem Prymasa Glempa w Inowrocławiu zapraszamy na premierowy pokaz „Misterium Męki Pańskiej” na żywo, który odbędzie się w inowrocławskim Teatrze Miejskim w Niedzielę Palmową 10 kwietnia 2022 r. o godzinie 19.30.

Zwiastun ⬇️⬇️⬇️

Tu obejrzysz kruszwickie misterium ⬇️⬇️⬇️