Inowrocław: ks. prof. Szostek o aktualności myśli Karola Wojtyły

W piątek 11 października w Instytucie Prymasa Józefa Glempa odbył się wykład ks. prof. Andrzeja Szostka, etyka, filozofa, byłego rektora KUL pt. „Aktualność myśli Karola Wojtyły”. Prelegent zaznaczył, że to właśnie zaproszenie z inowrocławskiego Instytutu zmusiło go do przemyślenia kwestii aktualności filozofii i etyki papieża Polaka. Ks. prof. Andrzej Szostek w czasie wykładu wykazywał, że myśl Karola Wojtyły jest oryginalna, ciekawa i ciągle inspirująca. Cztery aspekty szczególnie o tym świadczą, a są to: personalizm, miłość oblubieńcza, wolność jako samostanowienie oraz etyka oparta na doświadczeniu. Myśl Karola Wojtyły więc – zdaniem etyka – nie zdezaktualizowała się, ale jest raczej różnorako wpisana w szereg nurtów współczesnej myśli filozoficznej. W drugiej części wydarzenia pytania zadawali uczestniczy spotkania, a dotyczyły one kwestii poruszanych w wykładzie oraz starości i sposobów raczenia sobie w jej przeżywaniu. „Mamy nadzieję, że prelekcja księdza profesora, który jest uczniem Karola Wojtyły, stanie się impulsem do samodzielnego zgłębiania myśli wielkiego Polaka i papieża, św. Jana Pawła II” – tymi słowami zakończył spotkanie Piotr Turowski, opiekun Instytutu.

Fot. Instytut Prymasa Józefa Glempa

14 października 2024