Ks. Rzeszowski na konferencji w Krakowie

„Choć sercem całej formacji jest życie duchowe, to jednak jej fundamentem pozostaje formacja ludzka” – mówił rektor gnieźnieńskiego PWSD ks. dr Wojciech Rzeszowski w czasie międzynarodowej konferencji poświęconej przeciwdziałaniu pedofilii w Kościele, która odbyła się w dniach 20-21 czerwca w Krakowie.

 

Ks. dr Rzeszowski omówił zawartość trzeciego aneksu do „Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski w związku z oskarżeniami duchownych o przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią poniżej 18 roku życia”. Dokument ten dotyczy formacji seminaryjnej. Jak zauważył, choć sercem całej formacji jest życie duchowe, to jednak jej fundamentem pozostaje formacja ludzka, której celem jest dojrzałość osoby. „Z pokorą trzeba uznać, że historia kapłanów i osób zakonnych, którzy zawiedli, jest zazwyczaj historią ludzi, którzy zawiedli” – mówił.

 

Sam dokument KEP w pierwszej kolejności akcentuje ważność rozeznania stanu kandydatów do kapłaństwa i to już w momencie przyjmowania do seminarium lub zakonu. Przełożeni powinni dokonać właściwej oceny osobowości kandydata, a w niej poziomu dojrzałości psychoseksualnej i ewentualnych trudności w tej materii. To wstępne rozeznanie powinno być weryfikowane każdorazowo przed bezpośrednim dopuszczaniem do święceń kapłańskich i ślubów zakonnych. Aneks zakłada także, że klerycy powinni być tak formowani, aby w przypadku uświadomienia sobie poważnych problemów dotyczących sfery seksualnej informowali o tym przełożonych. Zadaniem tych ostatnich jest z kolei rozpoznanie i ocena występujących trudności.

 

Dokument KEP mówi również o profilaktyce i prewencji dotyczącej środowisk formacyjnych, wskazując, że nawet najmniejsze nadużycia w sferze seksualnej wśród formatorów seminaryjnych i zakonnych domagają się szybkiej i konkretnej interwencji wyższych przełożonych, łącznie z usunięciem takich osób z grona wychowawców. Ks. Rzeszowski podkreślił, że przełożeni zawsze muszą mieć kredyt zaufania, bo jeśli go nie będzie, to formacja nie będzie skuteczna. „Najbardziej nośnym czynnikiem formacji jest czynnik personalny a nie strukturalny – pracuje i formuje się sobą; przekaz wartości jest na poziomie personalnym” – przekonywał.

 

Aneks sugeruje ponadto potrzebę formacji permanentnej kapłanów i zakonników. „Aneks jest ogólny, nie ma szczegółowych norm, ale pokazuje pewną drogę” – ocenił ks. Rzeszowski i zgłosił gotowość przygotowania – w ramach Konferencji Rektorów Wyższych Seminarium Duchownych – wspólnego systemu, który stanowiłby pewne minimalne standardy dla wszystkich seminariów.

 

Konferencję „Jak rozumieć i adekwatnie odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele” zorganizowało Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ingacjanum. W spotkaniu uczestniczyli delegaci biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, psychologowie, pedagodzy, sędziowie kościelni oraz osoby, które pracują z młodzieżą i w swojej pracy mogą się spotkać z ofiarami i sprawcami wykorzystania seksualnego.

 

Więcej nt. konferencji TUTAJ

KAI
Fot. B. Kruszyk

22 czerwca 2014