„Któż jak Bóg” – święto parafii w Mieścisku

„Świat wokół nas mówi nam wiele jak walczyć o siebie, o swoją pozycję, o kolejne dobra materialne. Godzimy się z tym, bo przecież trzeba w tym świecie funkcjonować, trzeba w nim żyć. Czy jednak równie chętnie i wytrwale zaangażowani jesteśmy w walkę o Boga w naszym życiu?” – pytał w niedzielę 2 października w Mieścisku bp Radosław Orchowicz.

Biskup pomocniczy gnieźnieński modlił się ze wspólnotą miejscowej parafii pw. św. Michała Archanioła, która świętowała odpust parafialny i 60. rocznicę konsekracji kościoła. W homilii, przypominając o wspominanych 2 października w liturgii Aniołach Stróżach oraz niedawnym (29 września) wspomnieniu Archaniołów Gabriela, Rafała i Michała – patrona parafii, bp Orchowicz podkreślił, że święta te uświadamiają nam po raz kolejny, że istnieje nie tylko widzialny świat, a otaczająca nas rzeczywistość nie wyczerpuje się jedynie w tym, co materialne.

„Nasza troska nie może więc ograniczać się wyłącznie do tego, co doczesne, dotykalne, mierzalne, policzalne. Mamy również, a może przede wszystkim pamiętać i ukierunkowywać się na to, co duchowe i wieczne” – mówił bp Orchowicz przypominając o odwiecznej walce, która najpierw dokonała się w świecie duchowym, i która trwa także w życiu człowieka od początku rodzaju ludzkiego, od chwili, kiedy szatan nie mogąc uderzyć w Boga, chce Mu odebrać Jego stworzenie.

„Nasze myśli, słowa, czyny to miejsce walki. Pamiętajmy o tym. Nie jesteśmy lepsi od innych. Jesteśmy jak inni, grzesznikami, ale walczymy. Przyznajemy się do naszej słabości, upadku, grzechu i powstajemy wierząc w Boże miłosierdzie” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński podkreślając, że świadomość toczącej się duchowej walki jest ważna szczególnie dziś, gdy z pola widzenia człowieka próbuje się wymazać pierwiastek nadprzyrodzony i perspektywę życia wiecznego z Bogiem.

„Nasza codzienność, świat wokół nas mówi nam wiele jak walczyć o siebie, o swoją pozycję, o kolejne dobra materialne. Ile trzeba wysiłku, ile starania, ile zmagań. Godzimy się z tym uzasadniając, że taka jest życiowa konieczność, że trzeba w tym świecie funkcjonować, trzeba przetrwać, trzeba w nim żyć. To wszystko prawda. Czy jednak równie chętnie i wytrwale zaangażowani jesteśmy w walkę o Boga w naszym życiu? O Jego obecność, o praktykowanie wiary, o wierność Jezusowi we wszystkich wymiarach i na każdej płaszczyźnie naszego życia?” – pytał bp Orchowicz podkreślając, że w naszej codziennej duchowej walce nie jesteśmy osamotnieni. Mamy wsparcie naszych aniołów stróżów i tego, którego imię brzmi „Któż jak Bóg” – Michała Archanioła, który stoi u boku Kościoła, aby go bronić przed wszystkimi podłościami świata i pomaga wierzącym odeprzeć demona.

Pod koniec Mszy św. bp Orchowicz wręczył Medale Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Medale św. Wojciecha przyznane przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka parafianom zasłużonym dla wspólnoty parafialnej. Udzielił też błogosławieństwa dzieciom z okazji liturgicznego wspomnienia Aniołów Stróżów.

Parafia w Mieścisku należy do najstarszych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Powstała z fundacji królów polskich, a pierwsza drewniana świątynia wymieniona jest w aktach już w 1416 roku jako „z dawna istniejąca”. W końcu XVII wieku na jej miejscu stanął kościół murowany, który w roku 1769 i 1865 został zniszczony przez pożary. Obecnie istniejącą świątynię wystawiono w latach 1875-1876. Kościół został konsekrowany 29 września 1962 roku przez bp. Lucjana Bernackiego. Było to wypełnienie życzenia kard. Stefana Wyszyńskiego o konsekracji wszystkich niekonsekrowanych kościołów w Polsce w związku z Millenium Chrztu Polski.

B. Kruszyk KAI
Fot. ks. P. Brandt
2 października 2022