ZDZIECHOWA par. pw. NMP Nieustającej Pomocy

Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Parafia została erygowana w 1957 roku. Świątynię wzniesiono w latach 1937-1939 jako wotum za zwycięstwo w powstaniu wielkopolskim i odzyskanie przez Polskę niepodległości, z inicjatywy ks. mjr. Mateusza Zabłockiego, proboszcza gnieźnieńskiej fary. Projekt kościoła wykonał poznański architekt Stefan Cybichowski, a kamień węgielny wmurował ks. Antoni Laubitz – sufragan gnieźnieński. Podczas hitlerowskiej okupacji świątynię przeznaczono na magazyn. Po zakończeniu II wojny światowej kard. August Hlond Prymas Polski włączył kościół do parafii archikatedralnej (wcześniej był kościołem filialnym parafii farnej w Gnieźnie) i dopiero w roku 1957 kard. Stefan Wyszyński Prymas Polski erygował samodzielną parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, a w 1977 roku dokonał konsekracji świątyni. Ozdobą kościoła są witraże w oknach ofiarowane przez wiernych, które zaprojektował J. Śliwiński, a wykonał zakład S. G. Żeleńskiego w Krakowie.

Święto patronalne:

NMP Nieustającej Pomocy, 27.06