GNIEZNO par. pw. bł. Radzyma Gaudentego

Wikariusz: ks. Łukasz TWARUŻEK
Mieszka w parafii: ks. Grzegorz PAWLACZYK

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00 (lipiec-sierpień 20:30), Łabiszynek: 8:00
Dni powszednie: 7:00, 18:00

Rys historyczny

12 maja 1981 roku kard. Stefan Wyszyński Prymas Polski erygował parafię pw. bł. Radzyma Gaudentego. Początkowo Eucharystie odprawiano w tymczasowej kaplicy. 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny, pochodzący z podziemi katedry gnieźnieńskiej, dla nowego kościoła. Aktu wmurowania dokonał 21 listopada 1983 roku kard. Józef Glemp. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1983 roku. Autorami projektu są architekci Jan i Maria Godlewscy z Poznania. Projektu korony, nawiązującej do rangi Królewskiego Miasta Gniezna, podjął się konstruktor inż. Wacław Latawiec. Kościół oddano do użytku 17 grudnia 1995 roku. Zbudowany jest w formie ośmiokąta, przykrytego ogromną kopułą z latarenką i krzyżem w kształcie korony. Koronę nad prezbiterium upiększa ponad 3-metrowy witraż z wizerunkiem patrona – bł. Gaudentego trzymającego w ręku podwójny krzyż biskupi oraz lilię. Nawa główna prezentuje rzadko spotykane rozwiązanie posoborowej architektury wnętrza. Wystrój opisany na osi symbolizuje Ciało Chrystusa mistycznie obecne w Ludzie Bożym. Miejsce przewodniczenia Eucharystii znajduje się w najwyższym punkcie kościoła, co sprawia, że celebrujący jest dobrze widoczny dla wszystkich zgromadzonych wiernych. Nad miejscem przewodniczenia (w prezbiterium), na marmurowej ścianie, umieszczono rzeźbę przedstawiającą tajemnicę rodzącego się Kościoła. Ambona jest obrazem kamienia z grobowca Chrystusa, a marmurowa chrzcielnica w kształcie krzyża wydrążona została w posadzce, co umożliwia chrzest przez zanurzenie.

Święto patronalne:
bł. Radzym Gaudenty, 14.10