DĄBRÓWKA KOŚCIELNA par. pw. NMP Wniebowziętej

Niedziele: 8:30, 11:00
Dni powszednie: 18:00

Rys historyczny

Dzieje parafii sięgają XIII wieku. W 1726 roku rozebrano pierwotną drewnianą świątynię, a na jej miejscu wzniesiona została nowa, bardziej okazała. Jednak w 1774 roku, na skutek uderzenia pioruna, kościół spłonął. Wystawiono więc kolejny, także drewniany, architekturą nawiązujący do poprzedniego. Fundatorem tej świątyni był archidiakon i oficjał gnieźnieński Leon Morawski. Kościół służył wiernym do 1925 roku. W nocy z 9 na 10 października żywioł ognia doszczętnie zniszczył i ten dom Boży. Obecna, czwarta z kolei świątynia, murowana, stanęła w tym miejscu w latach 1930-1936. Jej konsekracji dokonał w roku 1964 bp Lucjan Bernacki. Kościół wzniesiono w stylu neobarokowym, posiada masywną wieżę zwieńczoną baniastym dachem. Znajduje się w nim, łaskami słynący, otaczany od wieków kultem obraz (kopia wykonana przez artystę Leonarda Torwirta z Torunia) Matki Bożej Pocieszenia, która zwana jest też Matką Bożą Dąbrowiecką. Koronacji wizerunku Madonny dokonał Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i metropolita poznański abp Antoni Baraniak 15 czerwca 1969 roku. W 1989 korony zostały skradzione, a rekoronacja odbyła się w czerwcu 1994 roku z udziałem nuncjusza papieskiego abp. Józefa Kowalczyka, abp. Henryka Muszyńskiego oraz metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Mariana Przykuckiego. Każdego roku sanktuarium Dąbrowieckiej Pani, z okazji dwudniowego odpustu ku czci Narodzenia NMP, nawiedza kilka tysięcy pielgrzymów.

Święto patronalne:
Narodzenie NMP (tzw. „Wielki Odpust” w sobotę i niedzielę przed świętem Narodzenia NMP)
Wniebowzięcie NMP, 15.08