JABŁKOWO par. pw. św. Michała Archanioła

Porządek Mszy św.

Niedziele: 10:00

Rys historyczny

Pierwsze zapiski o parafii pochodzą z 1432 roku, a erygowana została przed rokiem 1441. Wiadomo też, że pierwszy kościół ufundowany i uposażony był przez dziedzica wsi Jabłkowo Dersława Jabłkowskiego. Obecną świątynię wzniesiono z fundacji Ludwika Dorpowskiego w 1754 roku na miejscu poprzedniej, zniszczonej przez pożar. Zbudowana została z drewna, posiada konstrukcję zrębową, oszalowana, od strony zachodniej przylega wieża konstrukcji słupowo-ryglowej, zwieńczona dachem namiotowym. Budowla jest orientowana, jednonawowa, z węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. We wnętrzu barokowy ołtarz główny z XVIII wieku z obrazem patrona parafii św. Michała Archanioła, przedstawiający scenę walki z szatanem. Pomiędzy nawą i prezbiterium, na belce tęczowej, znajduje się gotycki krucyfiks z 1. poł. XV wieku z datami „1754” i „1966”, upamiętniającymi budowę kościoła i remont przeprowadzony na tysiąclecie chrztu Polski. Rokokowe ołtarze boczne pochodzą z 2. poł. XVIII wieku: lewy poświęcony Maryi Pannie Niepokalanej, prawy – św. Antoniemu. Wnętrze zdobi też seledynowo-szara polichromia z lat 1960-1966, z ornamentem roślinnym. W otoczeniu kościoła znajduje się dzwonnica z 1754 roku typu krosnowego ,nakryta dwuspadowym daszkiem.

Święto patronalne:
św. Michał Archanioł, 29.09