KISZKOWO par. pw. św. Jana Chrzciciela

Niedziele: 8:30, 11:00, 12:15, 17:00
Dni powszednie: 9:00, 18:00

Rys historyczny

W XIII wieku wieś należała do rodu Nałęczów, którzy erygowali tu parafię pw. św. Jana Chrzciciela. Obecny kościół wzniesiono w 1733 roku z inicjatywy proboszcza ks. Jana Wypijewskiego, dobudowując go do murowanej kaplicy Najświętszej Maryi Panny, którą w 1695 roku ufundował Łukasz Niemojewski, ówczesny właściciel Kiszkowa, jako wotum dziękczynne za uzdrowienie. Przez wiele lat kaplica pełniła rolę sanktuarium Matki Bożej Kiszkowskiej. Świątynia wystawiona została z drewna modrzewiowego o konstrukcji zrębowej, oszalowana, posiada prostokątną wieżę nakrytą dachem namiotowym, którego szczyt wieńczy XVIII-wieczny krzyż (połączenie krzyża chrystusowego z herbem Pilawa, którym pieczętował się arcybiskup gnieźnieński Teodor Potocki). Wnętrze kościoła jednonawowe, z nieco węższym, zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Wyposażenie głównie barokowe. Ołtarz główny zdobi XVIII-wieczny, łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, otoczony licznymi wotami, zasłaniany przez współczesny obraz „Chrzest Chrystusa w Jordanie” (kopia obrazu „Chrzest Chrystusa” Piera Della Francesco). Antependium ołtarzowe upiększa rzeźbiona kompozycja nawiązująca do „Ostatniej Wieczerzy” Leonarda da Vinci. W ołtarzu kaplicy znajduje się XVIII-wieczna Pieta pochodząca z rozebranego kościoła Świętej Trójcy, nad nią scena Przemienienia Pańskiego wzorowana na dziele Rafaela Santi. Uwagę zwraca też zabytkowa ambona oraz chrzcielnica i renesansowy krucyfiks na ścianie prezbiterium.

Święto patronalne:
Narodzenie św. Jana Chrzciciela, 24.06