ŁAGIEWNIKI KOŚCIELNE par. pw. Bożego Ciała

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 11:30

Rys historyczny

Parafię erygowano przed 1420 rokiem. Obecny kościół wzniesiono w roku 1741, staraniem ówczesnego proboszcza ks. Śliwińskiego. Świątynia wystawiona jest z drewna modrzewiowego, posiada konstrukcję zrębową, oszalowana, orientowana, jednonawowa. Mniejsze prezbiterium zamknięte zostało trójkątnie. Do bryły kościoła przylega wysoka kwadratowa wieża o konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu, zakończona strzelistym hełmem drewnianym pokrytym gontem, postawionym na ośmiokątnym bębnie. Nad głównym wejściem znajduje się zabytkowy krucyfiks z przełomu XVI i XVII wieku. Wnętrze świątyni posiada wyposażenie barokowe. Późnobarokowy ołtarz główny z obrazem Ostatniej Wieczerzy, powyżej wizerunek św. Barbary. Lewy ołtarz boczny zdobi XIX-wieczny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, w górnej części przedstawienie św. Anny Samotrzeć, wystrój dopełniają figury Chrystusa i Maryi, po bokach rzeźby ewangelistów Łukasza i Jana. W prawym ołtarzu bocznym, w części centralnej, uwagę zwraca malowany na desce obraz „Ecce Homo”, w górnej części obraz ze św. Mikołajem, po bokach figury ewangelistów Mateusza i Marka. Na stropie widnieje wspaniała dekoracja ukazująca cykl symbolicznych malowideł nawiązujących do męczeńskiej śmierci Chrystusa, Odkupienia i Eucharystii. Do pozostałych zabytków należą: XVII-wieczny barokowy, drewniany krucyfiks w prezbiterium (XVII w.), późnorenesansowy krucyfiks w kruchcie (przełom XVI i XVII w.). W otoczeniu kościoła znajduje się też drewniana dzwonnica z 1749 roku konstrukcji słupowej, nakryta dwuspadowym dachem namiotowym.

Święto patronalne:
uroczystość Bożego Ciała