RACZKOWO par. pw. Wszystkich Świętych

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:30, 11:30

Rys historyczny

Wieś Raczkowo w XIV wieku była własnością rodu Nałęcz-Raczkowskich. Nałęczowie w XIII lub w XIV wieku ufundowali tu pierwszy kościół pw. Wszystkich Świętych. Obecna, drewniana świątynia, została wybudowana w latach 1780-1782, z fundacji miejscowych dziedziców Stanisław Miniszewskiego i Ludwika de Osten-Sacken oraz Ludwiki Ostenowej i Wawrzyńca Logi, burgrabiego wałeckiego. Kościół ma konstrukcję zrębową, o oszalowanych ścianach wzmocnionych lisicami. Od zachodu przylega dwukondygnacyjna kwadratowa wieża konstrukcji słupowo-ryglowej, zwieńczona barokowym hełmem oraz kopułką z kulą i krzyżem. Jest to świątynia jednonawowa z węższym i niższym prezbiterium zamkniętym wielobocznie, do którego od południa przylega zakrystia, po północnej zaś stronie nawy znajduje się mała kwadratowa kruchta. W latach 1959-1963 kościół został gruntownie odnowiony. Wnętrze zdobi polichromia z ornamentem roślinnym wykonana w latach 1960-1963. Na belce tęczowej XVII-wieczny krucyfiks z datą „1780” i figury Matki Bożej i św. Jana. W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami krucyfiks ludowy z XVII wieku, otoczony licznymi wotami oraz rzeźby św. Piotra i św. Pawła, w drugiej kondygnacji widnieje obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ołtarze boczne zdobią obrazy: św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, św. Wojciecha, Ofiarowania Różańca. W otoczeniu kościoła usytuowana jest drewniana dzwonnica z 1780 roku zbudowana na planie kwadratu, nakryta dachem namiotowym.

Święto patronalne:

Inne kościoły i kaplice: