WALISZEWO par. pw. św. Katarzyny

Proboszcz: ks. Ryszard GILAS

Porządek Mszy św.

Niedziele: 9:45
Dni powszednie: 18:00 (czas letni), 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Historia pierwszego kościoła sięga XIV wieku. Obecna świątynia wzniesiona została w 1759 roku. Jej fundatorem był kanonik gnieźnieński ks. Ludwik Riaucour. Posiada konstrukcję zrębową, orientowana. Dach dwukalenicowy, nakryty gontem z sześciokątną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną krzyżem. Wnętrze jednonawowe, utrzymane w stylu rokoko, prezbiterium znajdujące się od strony nawy jest zamknięte trójbocznie, z boku przylega doń zakrystia, z prawej strony nawy znajduje się kruchta. Na belce tęczowej widnieje data wzniesienia świątyni „1759” oraz usytuowana jest gotycka Grupa Ukrzyżowania z 1. poł. XV wieku. W XVII-wiecznym barokowym ołtarzu głównym rzeźby św. Stanisława i św. Wojciecha, rokokowe ambona i chrzcielnica pochodzą z XVIII wieku. W otoczeniu kościoła stoi metalowa dzwonnica z 1927 roku.

Święto patronalne:
św. Katarzyna Aleksandryjska, 25.11