DĘBNICA par. pw. św. Mikołaja i św. Jadwigi

Duchowni pracujący w parafii

Proboszcz: ks. Zdzisław FIRLEJ

Porządek Mszy św.

Niedziele: 8:00, 9:30; 11:15 (Działyń)
Dni powszednie: 18:00 (czas letni), 17:00 (czas zimowy), Działyń środa 9:00, sobota: 18:00 (czas letni), 17:00 (czas zimowy)

Rys historyczny

Parafia powstała około XIV wieku. Obecny kościół wzniesiono w 1726 roku z fundacji ówczesnej właścicielki wsi Eleonory z Działyńskich Latalskiej. Świątynię zbudowano z drewna, starsza (wschodnia) część posiada konstrukcję zrębową, nowsza (zachodnia) – szkieletową, całość oszalowana. W 1937 roku kościół został rozbudowany według projektu Stefana Cybichowskiego: wydłużono nawę – przylega do niej nieco węższe, trójbocznie zamknięte prezbiterium z zakrystią i dobudowano od zachodu wieżę zakończoną blaszanym hełmem z latarnią. Na wschodnim krańcu kalenicy usytuowana jest wieżyczka na sygnaturkę. Wnętrze jednonawowe, strop zdobi polichromia z 1937 roku. Bogate wyposażenie i wystrój głównie barokowe, pochodzi z czasów powstania świątyni i częściowo z okresu międzywojennego. W ołtarzu głównym z 2. połowy XVII wieku znajduje się kopia obrazu „Madonna Sykstyńska” Rafaela (2. połowa XIX w.), ambona i ołtarze boczne dekorowane w stylu regencji, na chrzcielnicy widnieje XVIII-wieczna scena „Chrztu Chrystusa”. W prezbiterium umiejscowione jest marmurowe epitafium Wiridianny z Radolińskich primo voto Kwileckiej, secundo voto Fiszerowej. Profilowaną belkę tęczową zdobi krucyfiks z 1. poł. XVIII wieku w otoczeniu glorii i symboli Męki Pańskiej. Na uwagę zasługuje także kropielnica z piaskowca datowana na przełom XV i XVI wieku. W otoczeniu kościoła stoi drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej z trzema dzwonami.

Święto patronalne:
św. Mikołaj, 6.12